• 08.01.2023

Máte zničené a vypadávajúce vlasy? Podporte ich kolagénom

Kolagén je najhojnejšou bielkovinou vo vašom tele a je súčasťou najmä vlasov, kože, nechtov, kostí, šliach a kĺbov.  Jeho dostatok môže ponúkať rôzne zdravotné výhody, ako je podpora zdravých a silných vlasov. Kolagénové výživové doplnky sú bohaté na aminokyseliny, ktoré vaše telo potrebuje na tvorbu keratínu, bielkovina, ktorá tvorí vlasy. Tu je 5 spôsobov, ako môže užívanie kolagénu zlepšiť kvalitu vašich vlasov.

1. Môže zabrániť rednutiu vlasov spojenému so starnutím

Kolagén tvorí 70 % vašej strednej vrstvy pokožky, ktorá obsahuje korienky každého jednotlivého vlasu. Najmä kolagén prispieva k pružnosti a pevnosti vašej pokožky. S pribúdajúcim vekom sa vaše telo stáva menej efektívne pri produkcii kolagénu a dopĺňaní buniek do pokožky. To môže byť jeden z dôvodov, prečo sa vlasy časom stenčujú, zjemňujú a sú náchylnejšie na lámanie. Poskytnutie kolagénu vášmu telu môže pomôcť udržať silnú pokožku a zabrániť rednutiu vlasov.

2. Pomáha bojovať proti poškodeniu vlasových folikulov

Kolagén môže pôsobiť ako antioxidant a bojovať proti poškodeniu spôsobenému voľnými radikálmi. Voľné radikály sú zlúčeniny, ktoré sa vo vašom tele vyvíjajú v dôsledku stresu, látok znečisťujúcich ovzdušie, fajčenia, nesprávnej stravy, alkoholu a iných environmentálnych vplyvov. Príliš veľa voľných radikálov môže poškodiť vaše bunky a bielkoviny. Voľné radikály môžu tiež poškodiť vlasové folikuly. Keďže obrana vášho tela proti voľným radikálom so starnutím klesá, starší ľudia sú obzvlášť náchylní na poškodenie vlasov. Ak chcete bojovať proti voľným radikálom a podporiť zdravé vlasy, vaše telo potrebuje antioxidanty. Kolagén – najmä z rýb – pôsobí ako antioxidant, preto je vhodné je pravidelne dopĺňať.

3. Môže pomôcť spomaliť šedivenie

Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam môže byť kolagén schopný bojovať proti poškodeniu buniek a predčasnému šediveniu. Šedivenie vlasov súvisiace s vekom je do značnej miery ovplyvnené genetikou, ale aj voľné radikály môže zohrávať rolu v poškodzovaní buniek, ktoré produkujú farbu vlasov. Ako starnete, bunky, ktoré produkujú pigment melanín, ktorý dodáva vlasom farbu, prirodzene začínajú odumierať. Voľné radikály, ktoré sú výsledkom nesprávnej stravy, stresu a znečisťujúcich látok z prostredia, však môžu poškodiť aj bunky vytvárajúce melanín. Bez dostatočného množstva antioxidantov na boj proti poškodeniu voľnými radikálmi môžu vaše vlasy začať skôr šedivieť. Keďže kolagén môže pôsobiť ako antioxidant, môže byť schopný bojovať proti tomuto poškodeniu a predčasnému šediveniu.

4. Poskytuje aminokyseliny, ktoré možno použiť na stavbu vlasov

Vlasy sú primárne tvorené bielkovinovým keratínom. Vaše telo používa na tvorbu keratínu niekoľko aminokyselín – niektoré z nich možno nájsť v kolagéne. Keď konzumujete kolagén a iné bielkoviny, vaše telo ich rozloží na aminokyseliny, ktoré sa potom použijú na vytvorenie nových bielkovín a zlúčenín. Kolagén sa primárne skladá z 3 aminokyselín: prolín, glycín a hydroxyprolín. Prolín je tiež hlavnou zložkou keratínu. Preto by konzumácia kolagénu bohatého na prolín mala poskytnúť vášmu telu stavebné kamene, ktoré potrebuje na vytvorenie vlasov.

5. Jednoduché pridanie do vašej rutiny

Kolagén môžete do svojej stravy pridať prostredníctvom potravín alebo výživových doplnkov. Keďže kolagén tvorí spojivové tkanivo cicavcov, nachádza sa v koži, kostiach a svaloch kurčiat, hovädzieho dobytku, ošípaných a rýb. Vývar vyrobený zo zvieracích kostí obsahuje kolagén aj želatínu, varenú formu kolagénu. Tento vývar z kostí môžete popíjať ako nápoj alebo použiť ako základ polievok. Avšak konzumáciou potravín bohatých na kolagén vám ho nedodá dostatočné množstvo. Vyberte si preto výživové doplnky obsahujúce kolagénové peptidy. Kolagénové peptidy sú častice rozpustných bielkovín. Pri kolagénových doplnkoch je však dôležité si všímať, aké množstvo kolagénových peptidov obsahujú a vyhľadávať tie, ktoré sú bez pridaných látok a farbív. Pridaním kolagénu vo forme výživového doplnku doplníte potrebné zásoby aminokyselín pre stimuláciu vlastného kolagénu.

Krásne vlasy vďaka kolagénu

Ľudské telo postupne s pribúdajúcim vekom vytvára menej kolagénu, čo spôsobuje viditeľné príznaky starnutia ako ochabnutá pokožka, vrásky a lámavé vlasy a nechty. Zakomponujte do svojho jedálnička nové kolagény značky Vital Proteins. Kolagény Vital Proteins sú číslom jedna na americkom trhu a teraz dorazili aj k nám. Krása vychádza zvnútra, a preto je potrebné podporiť rýchlejšiu regeneráciu nášho tela. Najvýraznejšie výsledky dosiahnete vtedy, ak budete kolagén dopĺňať pravidelne a dlhodobo. Vital Proteins kolagény obsahujú neochutené kolagénové peptidy, ktoré pomáhajú telu dodať potrebné aminokyseliny ako stavebné kamene pre kolagénové vlákna. Neobsahujú umelé ochucovadlá ani farbivá a sú tvorené iba jednoduchými a kvalitnými ingredienciami. Užívanie kolagénových peptidov pomáha s výživou, blahodarne pôsobia na organizmus a podporujú mladistvý vzhľad. Výživové doplnky Vital Proteins obsahujú najväčšie množstvo kolagénu na porciu na trhu – s obsahom až 20 g kolagénu na porciu. Vital Proteins kolagénové peptidy sú dostupné vo variante hovädzej alebo morskej. Viac informácii na www.vitalproteins.sk.