Kde Slováci strávia toto leto? Vyberú si cudzinu, alebo pobyt doma?

Kde Slováci strávia toto leto? Vyberú si cudzinu, alebo pobyt doma?


Sezóna dovoleniek a prázdnin je v plnom prúde. Covid situácia sa v mnohých európskych krajinách vrátane Slovenska zlepšila. Využijeme to na dovolenku v zahraničí, alebo budeme radšej doma a ušetríme vďaka príspevku na rekreáciu od zamestnávateľa?
Na základe exkluzívneho prieskumu spoločnosti Edenred Slovakia vieme, že väčšina Slovákov – až 76,6 % opýtaných, strávi tohtoročnú letnú dovolenku na Slovensku. Do zahraničia plánuje vycestovať menej ako štvrtina respondentov – 23,3 %. Ľudia považujú v súčasnej pandemickej situácii pobyt doma za bezpečnejší.
Zarážajúci je však fakt, že len 37,5 % Slovákov si plánuje znížiť náklady na dovolenku na Slovensku prostredníctvom rekreačného poukazu, o ktorý môžu požiadať svojho zamestnávateľa.
Viete, na čo máte nárok?
Príspevok na rekreáciu sa dá využívať už tretí rok. Nárok naň má od zamestnávateľa každý zamestnanec, ktorý pracuje v podniku s minimálne 50 zamestnancami a je zamestnaný aspoň dva roky. Aj menší zamestnávatelia môžu svojim zamestnancom na rekreáciu prispieť, je to však na dobrovoľnej báze, nie legislatívna  povinnosť
Zamestnávateľ je povinný (v prípade zamestnávateľa s menej ako 50 zamestnancami túto povinnosť nemá) poskytnúť 55% z príspevku na rekreáciu, v prípade, že si o príspevok na rekreáciu zamestnanec požiada.  Príspevok na rekreáciu je až do výšky 500 € ročne, zamestnanec tak môže od zamestnávateľa dostať maximálne 275€, zvyšných 45% príspevku si hradí sám.  V praxi to znamená, že ak s rodinou strávite dovolenku na Slovensku a zaplatíte za ubytovanie a stravu napríklad 1 000 €, zamestnávateľ vám preplatí 275 €. Ak vás rekreácia vyjde 400 €, zamestnávateľ na ňu prispeje sumou 220 €.
Neobľúbená byrokracia
Skúsenosti z predchádzajúcich rokov naznačujú, že so získaním príspevku na rekreáciu od zamestnávateľa z predchádzajúcich môže byť spojená istá byrokracia. Najmä v prípade, že za ňu zamestnanec platil z vlastných zdrojov na faktúru a zamestnávateľ mal potom preplatiť oprávnenú časť nákladov. Niekedy neboli faktúry vystavené tak, aby boli pre zamestnávateľa dostatočným podkladom.
Jednoduchším riešením pre zamestnávateľa aj zamestnanca je poskytnúť príspevok na rekreáciu v elektronickej podobe na karte.. „Ako spoločnosť špecializujúca sa na zamestnanecké benefity, dobre vieme, čo zamestnancov aj zamestnávateľov pri benefitoch trápi alebo zaťažuje. Napríklad administratíva. Aby sme im viac uľahčili život, prinášame nové smart riešenie – kartu Edenred. Používateľovi stačí len jedna karta na dva benefity, na príspevok na stravovanie i rekreáciu. Tieto benefity môže mať užívateľ zároveň priamo vo svojom v mobilnom telefóne, pričom samotnú kartu môže nechať doma“ hovorí  marketingová a produktová riaditeľka Jana Caltíková, Edenred Slovakia.
Rekreácia aj pre deti
Príspevok na rekreáciu sa však dá využiť aj inak – dá sa ním hradiť časť nákladov na letné detské tábory, detské rekreácie a viacdňové aktivity počas školských prázdnin pre deti zamestnanca navštevujúce základnú školu, 1. - 4. ročník osemročného gymnázia. Výška príspevku je rovnaká, teda 55 % nákladov na tábor, maximálne však 275 €. „Výhodou elektronického riešenia je okrem jednoduchej platby kartou aj to, že si zamestnanec môže jednoducho a pohodlne zrealizovať  prehlásenie po rekreácii, ktoré je po absolvovaní pobytu zaplateného rekreačným poukazom potrebné odovzdať zamestnávateľovi,“ dopĺňa J. Catlíková.
To, že chce väčšina Slovákov stráviť dovolenku doma, ako vyplynulo z prieskumu Edenred, je dobrá správa pre slovenský cestovný ruch, ktorí potrebuje podporu. Držitelia kariet Edenred, ktorí budú dovolenkovať doma, pomôžu tomuto odvetviu a zároveň sebe veľmi jednoducho. Stačí, ak požiadajú zamestnávateľa, aby im zamestnanecký benefit v podobe príspevku na rekreáciu poskytol na kartu.