Idem jej povedať, že ju ľúbim

 

Milovala som jej príbehy. Vždy, keď sa pustila do nenávideného žehlenia, posadali sme si okolo stola a dychtivo počúvali. Rozprávky vždy tak pútavé a tak plné fantázie, že si poniektoré pamätám dodnes. Každý príbeh bol jedinečný a vždy s nečakaným a nepredvídateľným koncom. Bola, vlastne je, neskutočne sčítaná.
Vždy som mala rada svoju mamu, ale až keď som sa stala sama mamou, moja láska sa zdvojnásobila. Zrazu si dáte pár vecí dohromady a všetky tie dobre mienené rady od mamy vám dávajú zmysel, ako naschvál - až teraz.
Vie o každom mojom úspechu či neúspechu, o maličkosti, ktorá sa mi stala v obchode, o nevydarenej omáčke, o hádke s manželom, o škvrne, ktorú nemôžem vyprať, o závistlivej kolegyni a o zlomenom nechte, ktorý mi musí nechtová dizajnérka urýchlene opraviť.
 
Včera som jej urgentne telefonovala, že ma bolí žalúdok a neviem, čo mám robiť. Samozrejme, pomohla mi, ako inak. Jedine moja mama ma vypočuje s takou dávkou trpezlivosti, ako nikto iný. Stále cítim jej strach, keď mám zdravotné problémy a jej radosť, keď sa mi v práci darí. Ale dnešný deň bol iný a veci som vnímala inak.
Zabudla som nachvíľu, aká je úžasná. Ale pekne po poriadku.
 
Dnes mi mama volala asi trikrát. Pýtala sa ma také hlúposti. Strašne ma to rozčuľovalo, je ako nesamostatný človek, hovorila som si. Či bude mať preplatok na byte, koľko stojí vyvŕtanie diery do panela, a či neviem ako dlho má sterilizovať hrušky. Príde mi neschopná, volá mi do práce kvôli takým nepodstatným veciam. Už jej nedvíham, nechce sa mi to počúvať. Vtom vojde do kancelárie môj kolega. Rýchlo sa preladím a opýtam sa, či si dá kávu. Je nejaký vážny.
„Dnes mi volala mama – asi trikrát, stále som ju rušil, pretože som mal dôležité stretnutie. A poviem ti pravdu, nechcelo sa mi s ňou rozprávať, bol som unavený a poznám svoju mamu, vždy sú to také nepodstatné veci.“ Uškrnula som sa, akoby mi dnes hovoril z duše.
„No poobede, keď som mal už trocha voľnejšie, som jej zavolal, aby som sa opýtal, čo potrebovala. Mama mala žlčníkový záchvat, chcela, aby som ju odviezol do nemocnice. Odviezol ju sused. A na to všetko mi moja mama povie, že sa nemám hnevať, že ma toľko otravovala, vie, že mám toho veľa. Chápeš?! Dvakrát som ju zrušil a tretíkrát som jej naschvál nedvíhal. Mojej mame sa mohlo niečo stať.“
Preglgla som. Aj moja mama mi dnes volala, čo ak sa jej stalo niečo podobné?! Okamžite som jej zatelefonovala, mama pokojným hlasom povedala, že chcela vedieť, aký prášok je najlepší.
„Jáj, ja mami používam tie gélové kapsule. Ozaj, dnes prídem k tebe na kávu a donesiem ti i tie kapsule. Teším sa na teba.“
Sadám do auta a ponáhľam sa jej povedať, ako veľmi ju ľúbim.
SH

Image : 1364014/sxc.hu