Fascinujúci historický román Dcéra poslednej čarodejnice

Fascinujúci historický román Dcéra poslednej čarodejnice

„Jozef sa zrazu otočil k Žofii, a keď sa stretli ich pohľady, jeho tvár bola ešte o odtieň červenšia. Zapýrila sa však aj ona. Keď sa stratila v jeho krásnych modrých očiach, rovnakých, aké mala aj Mária Terézia, cítila, že pre túto chvíľu sa oplatí žiť, dokonca aj keby ju už v živote nikdy nič dobré nestretlo.“

Dcéra poslednej čarodejnice je voľné pokračovanie úspešného románu Posledná čarodejnica z Ostrihomu od Janky Fabián, ktorý nás preniesol do obdobia Márie Terézie a poslednej čarodejnice... Príbeh plný mágie, kúzla a čarodejníctva pokračuje. Zažili sme dobový čarodejnícky proces, paniku, hystériu aj strach... vnímali sme obavy ľudí, ktorí verili v povery...a teraz sa posúvame ďalej.

Žofia, dcéra poslednej čarodejnice z Ostrihomu, smutne prijíma správu o blížiacom sa sobáši Jozefa II. s krásnou Izabelou Parmskou. Dievčina už roky potajomky miluje prvorodeného syna Márie Terézie. V deň svadby má pocit, že musí niečo urobiť, aby upútala jeho pozornosť. Namiesto toho si ju však všimne iný mladý muž, Karol Kolosy, člen maďarskej kráľovskej gardy, ktorý sa o ňu začne zaujímať.

Jej život sa nečakane dramaticky skomplikuje a je nútená utiecť do Paríža, kde sa stane liečiteľkou a dôverníčkou Márie Antoinetty. Žofia s celou svojou rodinou sa stávajú priamymi účastníkmi udalostí Veľkej francúzskej revolúcie a čoskoro budú musieť bojovať o svoj život. Po tragických občianskych nepokojoch utečú do Viedne k známej čarodejnici Márie Terézie, Felícii. Lenže vzdialená revolúcia ich dostihne aj tu a budú potrebovať všetku vynaliezavosť, aby z toho vyviazli zdraví.

V historickom románe Dcéra poslednej čarodejnice sa stanete účastníkmi Veľkej francúzskej revolúcie alebo sa dozviete prekvapivé informácie zo súkromia kráľovskej rodiny, napríklad o tajnom ľúbostnom pomere Izabely Parmskej s princeznou Mimi.
Autorka má jemný štýl písania, vie vystihnúť atmosféru, aj potrebné detaily, ktoré prispievajú k dobovej autenticite. Práve tá historická stránka je najdôležitejšia a čarodejníctvo primiešala zjavne len preto, aby trošku naštartovala fantáziu nás, čitateľov. Podarilo sa. Zaujímavý román pre fanúšikov historických romantických drám.

Janka Fabián sa narodila v roku 1973 vo Vacove. Vyštudovala históriu a angličtinu na Univerzite v Miškolci a o pár rokov neskôr aj franúzštinu na Univerzite Eötvösa Loránda v Budapešti. Niekoľko rokov pôsobila ako učiteľka jazykov na voľnej nohe v Budapešti.

Jej prvý román Emmina láska vyšiel v roku 2009. Odvtedy jej vyšlo ďalších dvadsať historicko-romantických románov, ktoré sa vďaka stabilnej a vernej čitateľskej základni umiestnili na popredných miestach rebríčkov bestsellerov.