• 17.07.2012

Džemy

Aromatické džemy patria medzi lekvárovú aristokraciu. Avšak len zo skutočne kvalitných surovín sa nám môže podariť vytvoriť ušľachtilú pochúťku.

 

Zlozvyk našich gazdín, použiť na výrobu lekvárov poškodené, nahnité ba niekedy takmer kvasiace ovocie, je skutočným hriechom. Keď si už dáme tú námahu a hodiny strávime čistením ovocia a miešaním pri sporáku, nemali by sme riskovať nezdar použitím odpadových surovín. Kvalitné džemy a lekváre nemajú v našej kuchyni len "chlebové" použitie, ale možno ich konzumovať počas celého roka aj ako prílohy k pečenému mäsu, vyprážaným syrom alebo na fašiangové šišky.....

Únikátny ribezľový rôsol

 

P o t r e b u j e t e: 1 kg ríbezlí, 600 ml vody, šťavu z 1 citróna a želírovací alebo kryštálový cukor podľa množstva šťavy.

 

1.    P o s t u p: Opláchnuté ríbezle odstopkujte a rozmixutje v kuchynskom robote. Spolu s vodou ich dajte do hrnca variť na miernom ohni na 20-30 minút, kým sa ovocie nerozvarí na kašu. Ovocie so šťavou nalejete do vrecka na rôsol (sterilizovaná gáza) a nechajte 2-3 hodiny prekvapkávať. Odmerajte množstvo získanej šťavy a na každých 500 ml šťavy pridajte 500 g cukru. Ovocnú šťavu, cukor a citrónovú šťavu dajte do umytého hrnca, mierne zohrejte a miešajte kým sa cukor nerozpustí. Uveďte do varu, potom znížte teplotu, pozbierajte penu a na prudkom ohni varte asi 10 minút. Naložte do vysterilizovaných pohárov a pred zaviečkovaním na povrch rôsolu položíte krúžok voskového papiera namočeného v brandy.

 

Jemný malinový džem
Tento džem vďačí za svoju intenzívnu arómu a chuť aj faktu, že sa doň nepridáva voda.

 

P o t r e b u j e t e: 1 kg malín, 1 kg želírovacieho alebo kryštálového cukru a šťavu z jedného citróna.
P o s t u p: Maliny a cukor striedavo navrstvíte do zaváracieho hrnca a prikryté nechajtme cez noc stáť. Na druhý deň pridajte do hrnca citrónovú šťavu, pomaly zmes uveďte do varu a miešajte, kým sa cukor celkom nerozpustí. Zvýšte teplotu a na prudkom ohni varte 20-25 minút. Ku koncu varenia stále miešajte, aby sa džem nelepil. Polovicu alebo aj 2/3 džemu prelisujte cez sito a všetko nechajte ešte 5 minút bublať na malom plameni. Po odstavení nechajte džem zopár minút odstáť, a potom ho môžete naložiť do vysterilizovaných pohárov a uzavrieť.