Dovolenkový apetít Slovákov sa vracia

Podľa najnovšieho prieskumu agentúry Focus pre PARTNERS plánuje tohtoročnú letnú dovolenku viac ako polovica Slovákov (55 %), čo je doteraz najväčší počet za posledných 5 rokov.

Výrazne sa zvýšil počet Slovákov, ktorí plánujú stráviť dovolenku pri mori. Výsledky prieskumu tiež odhalili, že približne tretina (30 %) z tých, ktorí plánujú letnú dovolenku, ju chce stráviť na Slovensku. Dve tretiny (64 %) pôjdu do zahraničia. Chuť Slovákov cestovať sa tento rok vrátila na predpandemickú úroveň. Dokonca sú ochotní minúť na dovolenku viac peňazí ako za ostatné roky.

„Slováci sú po pandémii pripravení opäť cestovať a sú ochotní investovať do svojho oddychu pri mori,“ uvádza Tomáš Dányi, odborník na financie z PARTNERS. „Dôležité je však byť finančne zodpovedný a vyhnúť sa zbytočným výdavkom, ktoré môžu dovolenku predražiť.“

Dovolenkové pasce, ktoré vás zbytočne pripravia o peniaze

 • Skryté poplatky v hoteloch: Mnohé hotely ukazujú cenu bez rôznych poplatkov, ako napríklad daň za ubytovanie či takzvaný upratovací poplatok. Hosť sa o týchto poplatkoch dozvie v lepšom prípade už pri rezervácii, v tom horšom až na mieste. Pozor aj na minibary a rôzne služby, ktoré len vyzerajú, že sú v hoteli bezplatné.

 • Výmenné kurzy: Ak cestujete do krajiny, kde sa neplatí eurom, pri výmene peňazí si treba dávať pozor najmä na kurzy a poplatky zmenární a tiež poplatky v bankomatoch. Pri výbere hotovosti si dajte pozor, aby ste si vybrali miestnu menu. Pri platbe kartou vám zas terminál môže ponúknuť platbu v eurách, no táto suma je často prepočítaná veľmi nevýhodným kurzom.

 • Nedostatočné plánovanie: Prekročený váhový limit batožiny, neskorý check-in na letisku alebo aj zabudnuté cestovné poistenie môžu predstavovať nečakaný a veľmi tvrdý útok na peňaženku.

 • Turistické pasce: Reštaurácie s jedálnym lístkom bez cien, atrakcie pre deti, fotografovanie sa s exotickými zvieratami, každá turistická destinácia má svoje typické turistické pasce. Ak do nich spadnete, odskáče si to váš dovolenkový rozpočet.

Podľa prieskumu polovica opýtaných (50 %), ktorí pôjdu na letnú dovolenku, zaplatí za náklady spojené s dovolenkou – ubytovanie, doprava a strava – celkovo do 1 000 €. Približne tretina (35 %) sumu od 1 000 do 2 000 €. Tí, ktorí plánujú stráviť letnú dovolenku v zahraničí, plánujú vynaložiť na zabezpečenie dovolenky viac peňazí ako tí, ktorí budú dovolenkovať na Slovensku.

Priamo na mieste dovolenky plánujú necelé dve tretiny slovenských dovolenkárov (63 %) utratiť do 500 €. Necelá štvrtina (23 %) od 500 do 1 000 €. Opäť platí, že tí, ktorí plánujú stráviť dovolenku v zahraničí, plánujú priamo na mieste dovolenky minúť viac peňazí ako tí, ktorí budú dovolenkovať na Slovensku.

Zaujímavé je, že Slováci sú čoraz ochotnejší míňať na dovolenku viac peňazí. Podiel ľudí ochotných minúť viac na nákup dovolenky a tiež viac na nej utratiť oproti posledným 5 rokom vzrástol.

„Cestovanie a oddych sú dôležité, avšak rovnako dôležité je mať pod kontrolou svoje výdavky, aby sa dovolenka nestala finančnou záťažou,“ uzatvára Tomáš Dányi z PARTNERS.

5 tipov, ako si užiť dovolenku bez finančného stresu

1. Plánujte dopredu

 • Rozpočet: Stanovenie rozpočtu pre každý aspekt dovolenky vrátane ubytovania, jedla, dopravy a aktivít vám môže pomôcť predísť nečakaným výdavkom. Plánovaním výdavkov sa môžete vyhnúť finančným prekvapeniam a užiť si dovolenku bez starostí.

 • Rezervácie vopred: Rezervujte letenky, ubytovanie a vstupy na atrakcie vopred, aby ste mohli využiť nižšie ceny a vyhli sa vyšším nákladom na poslednú chvíľu.

2. Porovnávajte ceny

 • Vyhľadávače a aplikácie: Používajte vyhľadávače a aplikácie na porovnávanie cien leteniek, hotelov a prenájmu áut, aby ste našli tie najlepšie ponuky a ušetrili peniaze. Nezabudnite si prečítať aj recenzie, aby ste mali istotu, že dostanete dobrú hodnotu za svoje peniaze.

 • Recenzie: Skúmajte recenzie na rôzne služby, aby ste si zabezpečili kvalitné a cenovo dostupné možnosti pre svoju dovolenku.

3. Balenie a príprava

 • Zabránenie nadváhe: Skontrolujte limity batožiny a baľte tak, aby ste sa vyhli poplatkom za nadváhu. Pred cestou si pripravte zoznam vecí, ktoré si vezmete so sebou, aby ste mali prehľad a vyhli sa zbytočnému preplateniu.

 • Nákup základných vecí: Nakúpte základné veci ako opaľovacie krémy, lieky a iné potreby ešte doma, pretože ceny v turistických oblastiach môžu byť výrazne vyššie.

4. Používanie kreditných a debetných kariet

 • Karty bez poplatkov: Používajte kreditné a debetné karty, ktoré neúčtujú poplatky za transakcie v zahraničí. Týmto spôsobom môžete ušetriť na skrytých nákladoch a mať lepšiu kontrolu nad svojimi výdavkami.

 • Upozornenia banky: Informujte svoju banku o plánovanej ceste, aby vám nezablokovali kartu pre podozrivú aktivitu. Týmto predídete nepríjemnostiam a zabezpečíte, že svoju kartu budete môcť používať bez problémov.

5. Miestna mena a výmenné kurzy

 • Bankomaty: Používajte bankomaty na výber hotovosti, ale dávajte pozor na poplatky a výmenné kurzy. Snažte sa vyberať väčšie sumy naraz, aby ste minimalizovali poplatky za výber.

 • Zmenárne: Ak potrebujete zmeniť peniaze, robte to na overených miestach, kde sú kurzy výhodnejšie. Vopred si zistite, kde sa nachádzajú zmenárne s najlepšími kurzmi, aby ste nemuseli meniť peniaze na poslednú chvíľu a za nevýhodných podmienok.