• 27.11.2022

Čo je najdôležitejšie pri výbere interiérových a vchodových dverí?

Dvere väčšinou berieme ako „pevnú“ súčasť domácnosti. Nemeníme ich predsa každých pár rokov, ale využívame ich dlhodobo. A je pritom jedno, či hovoríme o vchodových dverách, alebo tých interiérových.

Aj interiérové dvere majú priestorové nároky

Keď však príde čas výmeny niektorých dverí, často vlastne nevieme, podľa čoho si nové dvere vybrať. V interiéri je to jednoduchšie. Môžete sa riadiť čisto dizajnom a vybrať si dvere, ktoré sa najviac hodia práve do vášho interiéru.

Maximálne si dajte pozor na to, do ktorej strany sa dvere otvárajú. A keď už sme pri otváraní interiérových dverí ak bývate v malom byte a nemáte príliš priestoru, možno sú aj dvere, respektíve dráha ich otvárania pre vás problém, keďže si dvere takýmto spôsobom „vyhradzujú“ priestor, do ktorého nemôžete nič dať.

Riešením v takomto prípade sú praktické posuvné dvere, ktoré sú ideálne do malých bytov, v ktorých nie je príliš miesta prakticky na nič. Ale keďže ide nielen o praktické, ale aj elegantné riešenie, stále častejšie ich nachádzame aj v interiéroch, v ktorých nedostatok priestoru vôbec nehrozí.

Bezpečnosť je prvoradá

Vchodové dvere, to už je väčšia výzva. Aj tie si môžete vyberať na základe vzhľadu, ale oveľa väčšiu rolu tu zohrávajú funkčné vlastnosti. Napríklad, ak kupujete nové vchodové dvere pre váš rodinný dom, je dobré dbať na to, aby materiál dverí dokázal dlhodobo odolávať poveternostným vplyvom.

Čo však najčastejšie riešime pri vchodových dverách? Jednoznačne bezpečnosť. Pre lepší prehľad sa bezpečnostné vchodové dvere delia na 6 tried, kde trieda 1 poskytuje najmenšie zabezpečenie a trieda 6 najvyššie.

Pre obydlia sa používajú prvé 4 triedy a v ideálnom prípade trieda 3 a 4. Triedy 1 a 2 totižto poskytujú len základné zabezpečenie a tak sú vhodné skôr pre ľudí, ktorých naozaj veľmi tlačí rozpočet.