Chata na predaj

Chata je perfektné miesto, kde sa dajú miešať nové koktaily s použitím takmer ničoho, ale výsledok je aj tak blahodarný. Na chate môžete kričať, veď lesná zver si na vás počká, keď sa ako utrhnutí z reťaze rozhodnete ísť nazbierať huby. V chate je väčšinou chladno, vlhko alebo dusno, preto je lepšie, ak svoj voľný čas trávite buď na terase alebo pri jazierku. Deťom by ste do batoha mali pribaliť aspoň desať párov ponožiek, pretože sa na betón budú hrať v blate na policajtov a zlodejov.

Mne sa, žiaľ, naša chata sprotivila asi pred tromi mesiacmi. Tešila som sa ako prváčik z prvého motýlika v zošite, že si konečne užijem ticho, slnko, jazero a prenádhernú nočnú oblohu. Vrátim sa domov s domotanými vlasmi, mastnou pleťou a budem zaváňať za všetkým, čo sa dá grilovať. Ani tak veľmi by mi neprekážalo, že mi moje prvotné plány zmarí škaredé, hnusné, zamračené počasie, pretože som sa vyzbrojila knižným veľkoskladom v cestovnej taške. Na vine bol opäť človek a nič viac len človek!

Pred časom sme boli oboznámení, že chata od vedľa je na predaj. Patrila staršiemu manželskému páru, ktorý sa tam zdržiaval len zriedkakedy. A keď sme aj na svojich susedov natrafili, len sme sa zdvorilo pozdravili, prehodili pár ošúchaných fráz a každý si šiel svoje. Nepáčilo sa mi, že staručkí susedia spali už od ôsmej, takže pri vyšších decibeloch hluku stopli mne aj mojim kamošom každú veľkolepú párty.

Manželia chatu toto leto úspešne predali a my sme ešte netušili, aký “párty život“ nás čaká s novými susedmi. V ten deň, keď som s rodičmi a sestrami zavítala na náš skromný letohrádok, začínalo sa s rekonštrukciou vedľajšej chaty. Hluk, prach, miešačka, vŕtačka a všetko ostatné, čo sa dá zapnúť do elektriny. Noví susedia patrili asi k tým najodviazanejším a najmodernejším partnerom, rodičom a priateľom. Ešte sme si ani nestihli vybaliť kufre, už k nám pribehli s fajnovou domácou. To by sme ešte ako tak zniesli, aj tú rekonštrukciu, aj tú domácu, no nechápali sme, či sa nám ďalšie veci len zdajú, alebo ide o totálnu realitu.

Mladý manželský pár, ktorý tvoril otec s náušnicou v uchu a tetovaním na každej časti tela, ktorú mu nezahalili krátke šortky a ani obtiahnuté tielko, a mama, ktorá tesne pred štyridsiatkou nosí všetko sladkasto ružové a tvrdí, že Barbie je jej staršia sestra. Neskutočne vtipní ľudia! Popravde ani nevedeli, čo za ľudia dbajú na rekonštrukciu ich chaty, jednoducho si ich objednali, platia, koľko si zapýtajú a čakajú, že z takmer storočnej chaty vykúzlia zámok Versailles. To je však ich problém a ich peniaze, no srdce mi išlo puknúť, keď som zočila ich malé deťúrence. Väčšinou sa malým súrodencom hovorí, že sú, akoby ich jedna mater mala, no Samko s Danielom vyzerali skôr, akoby ich tri svine vyváľali v blate. Ufúľaní v tvári, odreniny na kolenách a počas troch dní behali v tých istých neopratých teplákových súpravách!

Pobehovali kade komu po nádvorí a na záhradkách, veď sú v prírode, tak prečo by naplno nevyužili voľnosť a slobodu? Počas celého predĺženého víkendu som ich videla len so sladkosťami v ruke a loptou na rozľahlých miestach. Rodičia si svoju dovolenku vychutnávali v zapratanej a zaprášenej chate s cigaretkou na dosah a domácou na rannú, popoludňajšiu a polnočnú párty. Úžasný horor na chate, ktorý naozaj netúžim opäť zažiť!

Tatiana Kovalčinová