Bylinky, ktoré naplnia váš šatník čarovnou vôňou

Bylinky, ktoré naplnia váš šatník čarovnou vôňou


Bylinky boli odjakživa liečivým prostriedkom, ktorý využívali naše staré mamy. Od jari do neskorej jesene sa túlali po lúkach a zbierali rastlinky, ktoré im pomáhali liečiť rôzne zdravotné neduhy. S láskou ich zbierali, sušili a počas zimy z nich varili liečivé odvary. Každá rastlinka bola uskladnená v plátennom vrecúšku a mala svoje stále miesto, kde bola vždy naporúdzi. Omamná vôňa rastlín sa vznášala v celej domácnosti. Výnimkou nebol ani šatník. Medzi odevmi mali naše staré mamy uložené vrecká s voňavými bylinkami, ktoré dodávali oblečeniu krásnu vôňu a chránili ho pred moľami, kliešťami a ďalšími nežiaducimi škodcami.

 
Čo používali naše staré mamy, aby ich oblečenie krásne voňalo?
 
Jednoznačným voňavým favoritom z kategórie liečivých bylín je levanduľa. Pre rastlinu sú typické kvety fialovo-modrej farby a aromatická vôňa. Silu tejto rastliny využívali naši predkovia pre navodenie spánku. Sušené časti rastliny, teda kvet a list stačí vložiť do vrecka z prírodného materiálu a uložiť pod vankúš. Okrem toho je ideálna do šatníka. Levanduľa sa však využíva aj na prípravu čajov. Ak vás trápia bolesti hlavy, nemôžete spať doprajte si pravidelne lahodný odvar z levandule lekárskej. Rovnako účinná je pri poruchách trávenia. Využíva sa ako močopudný prostriedok.
 
Korenistá aróma rozmarínu lekárskeho je ideálna na použitie do šatníka. Okrem toho má uplatnenie ako korenina v našej kuchyni. Ak sa cítite psychicky vyčerpaná, trápi vás nervozita, nepokoj a nemôžete spať využite liečivú silu rozmarínu lekárskeho. Nesprávny životný štýl často spôsobuje nadúvanie a práve proti tomuto problému je účinný rozmarín. Trápi vás nízky tlak? Normalizujte ho pomocou rozmarínu lekárskeho, ktorý je v tomto smere unikátnou rastlinou.
 
Ak sa vám páči mentolová vôňa, ktorá vyvoláva jemný pocit chladu, siahnite po sušených lístkoch mäty piepornej. Uplatnenie má pri tráviacich problémoch, nervových ťažkostiach a reume. V našich končinách ju poznáme ako prísadu svetoznámeho mojita, ale s pokojom ju môžete vložiť do svojej skrine z oblečením. Vaše šaty budú krásne voňať!
 
Svoj účel splní aj sušená kôra pomaranča alebo citróna
 
Pomaranč a citrón sú v prvom rade bohatou zásobárňou vitamínu C, ktorý vplýva na celkovú odolnosť nášho organizmu. Kôra z nich putuje vo väčšine prípadov do smetného koša. Málokto z nás si uvedomuje, že ju možno použiť ako vôňu do svojho šatníka. Ako postupovať? Stačí ak kôru z citrusových plodov usušíte, vložíte do bavlneného vrecúška a uložíte do šatníka. O niekoľko hodín budú vaše odevy vydávať príjemnú jemnú citrusovú vôňu.
 
Spomínané liečivé rastliny si môžete dopestovať vo vlastnej záhradke alebo nazbierať na zelených lúkach zahalených slnečným svitom. Sušené kôru získate tiež veľmi jednoduchým spôsobom. Čo však v prípade ak milujete sladké vône? Jedným z možných riešení je vanilka. Voňavé vrecúška s touto rastlinou dostanete v špecializovaných predajniach a jej služby určite oceníte.
 
Nepodceňujte silu toho, čo nám dáva matka príroda – liečivé rastliny pomôžu pri zdravotných problémoch, ale sú aj zdrojom krásnych a užitočných vôní.
 
Miroslava Miková