3 tipy, ako docieliť vysnívanú vintage obývačku

3 tipy, ako docieliť vysnívanú vintage obývačku

Nepatríte medzi milovníkov minimalizmu a nepáči sa vám moderný škandinávsky štýl, urbanistické doplnky a čierno biele prevedenie? Ešte stále existujú ľudia, ktorým sa páčia klasické drevené prevedenia, majú radi farby a veľa bytových doplnkov. Mnohí z nich sa snažia vrátiť k vintage alebo retro štýlu. Patríte medzi nich aj vy?

Obývačka je miestom, kde sa každý člen domácnosti potrebuje cítiť dobre a príjemne. Je miestom, kde všetci oddychujú, stretávajú sa a rozprávajú. Rovnako je miestom, kde posadíte svoju návštevu, a preto by sme túto miestnosť mohli nazvať najreprezentatívnejšou miestnosťou v dome.

Ak patríte medzi nadšencov vintage alebo aj retro štýlu, máme pre vás 3 zaujímavé tipy na to, ako si môžete zariadiť svoju obývačku. Ktoré to sú?

1.    Dôležité sú farby

Je zrejmé, že obývačka ladená do vintage štýlu nebude obsahovať príliš tmavé farby ako napríklad čierna či tmavomodrá. Pri farbách môžeme hovoriť o dvoch skupinách:

a)    bledé farby
Ak sa necítite komfortne v izbe, v ktorej dominujú výrazné farby, môžete si svoju obývačku namaľovať do odtieňov krémovej či bielej farby a ešte stále budete blízko retro štýlu. Nejde len o samotné steny. V bledých odtieňoch môžete vybrať aj jednotlivé časti nábytku, napríklad béžový gauč alebo biele  skrinky.

b)    výrazné farby
Naopak, ak potrebujete okolo seba cítiť energiu prostredníctvom farieb, môžete si vybrať nábytok aj v zelenej, červenej či žltej farbe. Steny neodporúčame maľovať v príliš agresívnych farbách, ale voliť skôr jemnejšie odtiene. Steny môžete ponechať bledé, avšak vo výbere nábytku a bytových doplnkov môžete ukázať svoju kreativitu.

2.    Drevo je základ

Čím viac drevených prvkov, tým lepšie. Začať môžete dreveným skrinkami či vitrínami, následne dreveným retro TV stolíkom až skončíte pri konferenčnom stolíku a ostatných drobných detailoch. Každý kus nábytku by mal byť z jedného druhu dreva, aby ste zachovali peknú symetriu.

Drevo môžete využiť aj ako doplnok. Napríklad viete využiť drevené debničky ako stolíky, drevené rámy na nástenné obrazy či veľké palety, na ktoré môžete zavesiť háčiky a celá paleta bude slúžiť ako stojan.

3.    Doplnky všetko dotvárajú

Má mať vaša obývačka retro nádych? Potom vám nesmú chýbať základné bytové doplnky reprezentujúce tento štýl. Medzi takéto bytové doplnky patria predovšetkým:

a)    koberec
V moderných domácnostiach koberec len tak nenájdete. Do retro obývačky sa však veľmi hodí, pretože dotvára celý charakter miestnosti. Vybrať môžete koberec s asymetrickými vzormi alebo klasický turecký koberec.

b)    hodiny
Nemáme na mysli obyčajné malé kruhové nástenné hodiny. Do obývačky sa veľmi hodia klasické veľké stojace hodiny. Tie by vdýchli retro nádych každej miestnosti.

c)    zelené rastliny
Ak už máte celú obývačku zariadenú, na záver ju môžete doplniť o pár zelených rastlín. Kvetináče voľte vhodne k farbám, do ktorých je ladená celá obývačka. Avšak prútenými kvetináčmi určite nič nepokazíte.

Myslite na to, že pri zariaďovaní obývačky treba dbať aj na tie najmenšie detaily, ktoré však vo finále vytvoria krásnu atmosféru domova.