Ako spoznať kvalitnú batériu?

 Umývadlo, vaňa, sprcha a úložné priestory. Pri zariaďovaní kúpeľne je väčšina pozornosti venovaná dominantným prvkom. Dokonalosť sa ale skrýva v detailoch, teda v batériách. Sú dizajnovou čerešničkou na torte, zároveň však aj vysoko funkčným a technologickým prvkom. Nielenže spríjemňujú denný pobyt v kúpeľni, šetria navyše vodu aj energiu. Na čo sa zamerať pri ich výbere?

Úspora vody a väčší komfort

Batérie ukrývajú celý rad technológií, ktoré na prvý pohľad nie sú viditeľné, ale určujú úspornosť, životnosť a užívateľský komfort. Pokiaľ vám záleží na šetrnej spotrebe vody, pri výbere si všímajte typ perlátora, teda funkčného prvku, ktorý prevzdušňuje prúd vody. „Perlátor reguluje vodný tok, vďaka čomu vodu využíva maximálne efektívne. Zatiaľ čo u starších batérií bez perlátora pretečie za minútu až 12 litrov, s perlátorom sú to iba 4 litre. Voda je navyše tvorená ľahšími a mäkšími kvapkami, takže sa okrem úspory vody dočkáte aj príjemnejšieho zážitku pri každom spustení batérie,“ hovorí Iva Šedivá, vedúca marketingovej komunikácie Laufen CZ. O úsporu vody sa u batérií stará aj funkcia Cold Start. Vodovodné batérie majú pri polohe páky na stred nastavenú iba studenú vodu, teplá sa začína primiešavať až posúvaním páky doľava. Pri krátkom opláchnutí rúk tak vôbec nedôjde k spusteniu teplej vody.

Podstatná je taktiež životnosť batérií, o ktorej rozhoduje kvalita kartuše. Batérie s plastovou kartušou síce lákajú nízkou obstarávacou cenou, ale príliš dlho nevydržia. Ľahko na nich priľne vodný kameň a pod tlakom vody sa kartuša časom zlomí. „Vždy odporúčame kupovať kúpeľňové batérie s keramickou kartušou. Vodný kameň sa na nich neusadzuje a sú výrazne odolnejšie. Nehrozí teda, že by batéria po pár rokoch stratila svoju funkčnosť. Všetky batérie LAUFEN sú keramickou kartušou vybavené. Niektoré potom disponujú úspornejšou a šetrnejšou verziou Ecototal, ktorá je doplnená o obmedzovač prietoku vody. Vďaka nemu dosahuje úsporu vody až 40 %. Obmedzovač teploty potom zároveň šetrí energiu potrebnú na ohriatie vody,“ približuje Iva Šedivá.

Technológie vo vnútri batérií ale dokážu výrazne zvýšiť užívateľský komfort. Ak túžite po maximálnej kontrole nad teplotou vody, stavte na termostatickú batériu. Poteší rýchlosťou, s akou dodá vodu v presne požadovanej teplote, zároveň nehrozí teplotné kolísanie. Vhodná je aj pre užívateľov kladúcich dôraz na bezpečnosť. Termostatické batérie totiž bránia nechcenému nastaveniu vyššej teploty ako telu príjemných 38 °C, vodou sa teda nedá nečakane opariť.

Trendom vládne čierna a zlatá

Podobne ako každý prvok v interiéri, aj batérie podliehajú trendom. Tým najvýraznejším je teraz čierna farba v matnom prevedení. Pôsobí dominante a luxusne, obľúbená je aj vďaka jednoduchej kombinácii s radom farieb a materiálov. Staviť môžete na kontrast s bielou alebo decentnejšou kombináciou so šedou či zemitými tónmi. Skvele sa hodí k obkladom s 3D štruktúrou, k dizajnu mramoru a materiálom so štruktúrou kameňa. Populárna je taktiež kombinácia čiernych umývadlových a sprchových batérií s matnými minimalistickými povrchmi.

Módna je v súčasnosti aj zlatá farba, či už v lesklom alebo matnom prevedení. „Zlaté batérie vzbudzujú v kúpeľňovom interiéri dojem honosnosti a jedinečnosti. Krásne doplní bielu alebo čiernu sanitárnu keramiku, s ktorou vytvára pôvabný kontrast. V našich kolekciách nájdu zákazníci okrem titánovo matnej čiernej a zlatej aj netradičnú zlatoružovú alebo inox kartáčovanú oceľ. Batérie sú vždy navrhované tak, aby ladili nielen s prvkami zo svojej kolekcie, ale aby boli ľahko kombinovateľné s inými radmi a štýlmi. Vyberie si teda u nás každý, nech už je jeho predstava o ideálnej kúpeľni akákoľvek,“ hovorí Iva Šedivá zo spoločnosti Laufen CZ.

Povrch, ktorý odolá

Páčia sa vám farebné batérie, ale máte obavy o ich farebnú stálosť a odolnosť v nemilosrdných kúpeľňových podmienkach? Nemusíte. Ich výdrž zaisťujú inovatívne PVD povrchy (Physical Vapour Deposition). Vďaka tejto technológii už farba nie je tvorená samostatnou fóliou alebo náterom, ale stáva sa neoddeliteľnou súčasťou kovu. „PVD povrchy umožnili vznik batérií v najrôznejších farbách, ktoré sú zároveň enormne odolné, či už z hľadiska povrchovej tvrdosti, odolnosti voči korózii, oderu alebo vysokým teplotám. Nehrozí tak, že by sa farba začala rokmi odlupovať alebo by stratila svoju pôvodnú podobu,“ dopĺňa Iva Šedivá.

Zdroj: LAUFEN