Ako sa starať o zuby svojho psa?

Aby zuby vášho psa zostali lesklé a bez chorôb, odborníci odporúčajú denný režim čistenia pomocou zubnej kefky pre psov, každoročné odborné zubné skúšky a výživové doplnky. Čítajte ďalej a zistite viac o tom, ako môžete zlepšiť zdravie zubov svojho psa.

Prečo je starostlivosť o zuby psov dôležitá?

Potrebujú psy starostlivosť o zuby? Absolútne! Rovnako ako u ľudí je starostlivosť o ústnu dutinu psov dôležitou súčasťou celkového zdravia. Pretože domáce zvieratá žijú dlhšie, starostlivosť o chrup psa sa stala dôležitejšou, pretože môže byť spojená s inými zdravotnými problémami. Vážne probemy zubov môžu končiť tragicky a viesť až k smrti. Odhliadnuc od možnej súvislosti medzi zdravím ústnej dutiny a inými chorobami, závažné ochorenie zubov môže byť veľmi bolestivé, aj keď psy a mačky bolesť dobre skrývajú, a môže viesť k zmene stravovacích návykov a správania.

Správna starostlivosť o chrup psa

Zdravé psie ústa by mali mať bledoružové ďasná, ktoré majú v mieste kontaktu s povrchom zuba ostrie podobné nožu. Nezdravé ústa, majú výrazný farebný vzhľad - a hlavne zápach.

Gingivitída alebo červené a zapálené ďasná spôsobené nahromadením plaku a zubného kameňa sú prvým štádiom ochorenia zubov.  Znaky zahŕňajú zápach a krvácanie z ďasien. Keď sa ďasná zapália a rozvinie sa u nich periodontálne ochorenie, opuchnú, zapália sa a nakoniec ustúpia v dôsledku straty kostnej hmoty. Aby sa zabránilo vzniku zápalu ďasien a periodontálneho ochorenia, najlepšia starostlivosť o chrup psa zahŕňa pravidelné domáce čistenie zubnou kefkou a zubnou pastou pre psov, potrebná výživa pre zuby a profesionálne čistenie.

Domáca starostlivosť o zuby

Keď svojmu štvornohému priateľovi čistíte zuby doma, používate mechanické pôsobenie štetín psej zubnej kefky na jeho zuby, aby ste odstránili jedlo, baktérie a povlak skôr, ako stvrdne, zvápenatie a zmení sa na ťažko odstrániteľný zubný kameň. Mali by ste svojmu psovi čistiť zuby denne alebo každý druhý deň, pretože povlak sa ľahko odstraňuje a trvá asi 48 až 72 hodín, kým stvrdne a zvápenatie. Zubné pasty pre domáce zvieratá majú enzymatický účinok, takže aj samotné vniknutie do úst môže pomôcť, ale kľúčom je čistenie.

Ak chcete svojmu psovi vyčistiť zuby, začnite pomocou prsta alebo kefky na prsty a potom, keď si zvyknú na manipuláciu s ústami, prejdite na zubnú kefku a zubnú pastu. Nezabudnite dať veľa maškŕt ako odmenu za dobré správanie.

Profesionálne čistenie zubov

Zubné zdravie psov zahŕňa aj veterinárne zubné čistenie. V skutočnosti sa príliš nelíšia od čistenia zubov, ktoré dostanete od svojho zubára. Vo vyšetrovni veterinárny lekár vykoná ústnu skúšku. Na základe svojich zistení odporučia podľa potreby parodontálnu liečbu. Jedným z hlavných rozdielov medzi čistením zubov vášho psa a vaším vlastným je, že váš pes je uvedený do celkovej anestézie.

Kým je zviera v celkovej anestézii, návšteva zubára zahŕňa kompletný súbor intraorálnych röntgenových snímok, mapovanie chrupu v celých ústach a periodontálne ošetrenie, ktoré využíva supra- aj subgingiválne (nad a pod líniou ďasien). Toto profesionálne čistenie by sa malo vykonávať každý 1-3 roky. V závislosti od plemena alebo závažnosti ochorenia možno navrhnúť menej alebo viac ako jeden rok.

Výživové doplnky

Keď už hovoríme o dôslednej domácej starostlivosti, môžete nájsť rad produktov navrhnutých špeciálne na udržiavanie čistých zubov psov a sviežosti ich úst. Či už sú to dentálne hračky, žuvačky alebo výživové doplnky, je potrebné vedieť, ktoré sú najlepšou možnosť pre vášho psíka. Ku kompletnej starostlivosti mu podávajte výživový doplnok DentON od spoločnosti VITAR. Prírodný prípravok obsahuje morskú riasu Ascophyllum nodosum, ktorá pôsobí priamo v tráviacom trakte zvieraťa, odkiaľ sa následne dostáva do krvného obehu a do slín. Tam pôsobí na redukciu zubnému povlaku a kameňa. K tomu aj výrazne znižuje zápach z úst (halitóza). Významne ovplyvňuje schopnosť zachytávania baktérii spôsobujúcich zubný povlak a zmäkčuje existujúci zubný kameň, ktorý väčšinou sám odpadne alebo je veľmi ľahko odstrániteľný. DentON navyše neobsahuje umelé farbivá, lepok ani cukor. Viac info na www.vitar.sk

Najdôležitejšie je hlavne dodržiavať starostlivosť. Domáci miláčik je odkázaný na svojho pána, ako v potrave, tak ja v zdraví a celkovej pohode.