• 11.12.2021

Ako sa starať o škrečka

Veľké zvieratá nie sú pre vás a túžite po niečom, čo môžete mať aj v byte? Potom zakrslý králik, morča či škrečok sú pre vás. Samozrejme to nie je všetko len o chcení. Ale treba sa o neho aj patrične postarať. Za to vám takéto zvieratko dokáže príjemne oživiť domov. Výhodou je, že sú tieto zvieratá nenáročné na chovanie. Voda, jedlo a čistota, nič viac. Čo všetko potrebujete preto, aby sa u vás škrečok cítil ako doma? Hlavne samotného škrečka.

Nenechajte ho bez domova

Tieto malé domáce hlodavce potrebujú mať svoj vlastný domov. Klietka pre škrečky musí byť aj patrične vybavená. Nepotrebujú nič obrovské, ale nech majú priestor na život. Rovnako, ako s akváriovými rybičkami platí, že nemôžete dať do malej ohrádky veľa škrečkov. Ak si teda plánujete založiť škrečiu rodinku, rátajte s väčšou klietkou. Samozrejme ich môžete občas pustiť, nech vám behajú po izbe. Popritom na nich musíte dohliadať, prečo?

Hlodavce radi hlodajú

Ako z ich samotného názvu druhu vyplýva, radi používajú svoje zúbky. Na obhrýzanie predmetov, vás, medzi ich obľúbené pochutiny patria káble. Preto, keď vypustíte škrečka na slobodu do izby, uistite sa, že všetky káble sú bezpečne schované. Aj také, ktoré na prvý pohľad nevidno. Vďaka svojej veľkosti sa dokáže strčiť aj do malých škár a dostať sa k zástrčkám, na ktoré ste možno aj vy sami zabudli. Dajte im radšej na obhrýzanie mrkvu.

Čo je pre škrečka dobré

Vďaka tomu, ako je škrečok ľahký, prítulný a nenáročný na chov, hodí sa pre dieťa, ako prvé vlastné zvieratko. Avšak škrečok sa dobre cíti vo väčších rukách, preto nie je dobre to dávať príliš malému dieťaťu na starosť. Radšej sa o neho starajte spoločne a až po čase ho nechajte na dieťa. Taktiež mu kúpte misku alebo tanierik. Niečo, z čoho môže jesť, a dbajte, aby v nej mal stravu. Inak hrozí, že potravu zje aj s podstieľkou, čo mu môže uškodiť.

Škrečok a koleso

Čo vám ako prvé napadne, keď sa povie hračka pre škrečka? Určite je to klasické koleso, v ktorom sa môže do sýtosti vybehať. To by mu v klietke chýbať rozhodne nemalo. No aj pitný režim je rovnako dôležitý pre zvieratá, ako aj pre nás ľudí. Zaobstarajte mu napájačku pre hlodavce a pravidelne dopĺňajte čistú vodu. Tak sa u vás bude cítiť bezpečne a šťastne. Zároveň mu tak predlžujete život. Tak čo, pridá sa škrečok medzi členov vašej rodiny?