• 25.07.2022

Ako sa správne starať o kúpeľňu?

Problematickým miestnom v domácnosti je predovšetkým kúpeľňa. Je to spôsobené aj tým, že práve táto miestnosť je vystavená vysokej vlhkosti a tým pádom je aj náchylnejšia na znehodnotenie. Ako sa ale správne starať o kúpeľňu, aby vám jej zariadenie čo najviac vydržalo a neznehodnotilo sa po krátkej dobe?

Pozor na plesne v škárach medzi obkladačkami

Pri dôkladnom čistení kúpeľne nezabúdajte na priestor medzi obkladačkami. Okrem toho, že by sme mali vyberať najkvalitnejšie špárovacie hmoty, nesmieme podceniť samotné čistenie priestoru medzi obkladačkami. Práve kvôli nedostatočnému čisteniu týchto priestorov sa vám vie v kúpeľni objaviť pleseň. V škárach majú plesne ideálnu šancu na rozmnoženie. Akonáhle to podceníte, potom budete mať problém zbaviť sa plesní a nevyhnete sa pravidelnej aplikácií protiplesňových chemických prípravkov.

Na čistenie škár odporúčame jedlú sódu, poprípade octovú vodu. Na detailnejšie vyčistenie môžete použiť starú zubnú kefku. Ňou sa dostanete aj do najužších škár a vyčistíte tak tento priestor dôkladne.

Nenechávajte stáť vodu v tesneniach vane, či v okolí sprchového kúta

Aby ste predišli plesniam, nenechávajte stáť vodu v tesneniach vane a v okolí sprchového kúta. V tesneniach vane môže po kúpaní ostať voda, ktorá spôsobí vznik plesní a v prípade sprchových kútov je dobré utierať vodu aj pre vysoké riziko pošmyknutia sa. V prípade povolenia akejkoľvek obkladačky, či dlaždice použite tmel.

Ďalšie užitočné rady

Pleseň sa vám môže objaviť aj za uterákmi na ruky, preto pozor, kontrolujte si to a nezabúdajte pravidelne meniť mokrý uterák za suchý.

Pri umývaní kúpeľne pretrite handričkou aj nábytok. Odstránite tak zaschnuté škvrny z vody.

Do koša na prádlo nikdy nedávajte vlhké a mokré prádlo. Zatuchlo by vám a kúpeľňa by vám zapáchala.