Aby dobre prezimovali

Aby dobre prezimovali

 

Zima sa pomaly blíži a nám nezostáva nič iné, len sa postarať o flóru, ktorá nám od jari zdobila naše okná a balkóny. Veľa ľudí síce napríklad pelargónie zlikviduje a na jar si vysadí nové, niekomu je však kvetov ľúto či nemá peňazí nazvyš, a tak chce kvety od jari udržať naďalej na použitie.
Pri letničkách samozrejme neuspejete, lenže nie všetko, čo za letničky považujete, vydrží len jedno leto. Majme na pamäti, že okrem chladu je najväčším nepriateľom našich kvetov nedostatok svetla. Naším záujmom preto je, cez dlhú zimu rastlinám čo najviac zabrániť v raste. To docielime ich umiestnením v priestoroch s minimálnymi teplotami, aké ešte znesú, a obmedzením zálievky. Aj keď len výnimočne môžeme zalievanie celkom prerušiť, väčšinou kvety pod prehnanou starostlivosťou skôr zhnijú, než vyschnú.
 
Pelargónie a fuchsie
Pelargónie, známe muškáty, rovnako ako fuchsie, zdobili okná už našich prarodičov. Muškátom by sme už mali od konca augusta obmedziť zálievku, aby kmienok lepšie vyzrel, zdrevnatel. Kým ich uložíme na zimu, zrežeme ich asi na polovicu. Prezimovacia teplota by sa u nich mala pohybovať medzi 6 až 8 stupňami. Pri takej teplote sa celkom zastaví rast, a môžu byť hoci aj v neveľmi tmavej pivnici. Čím vyššia teplota, tým by mali pelargónie mať viac svetla. Zalievame len veľmi opatrne, ak je kmienok dostatočne vyzretý a teplota dosť nízka, stačí raz za päť týždňov. V predjarí rastliny opäť zrežeme, tentoraz maximálne na päť očiek, a teplotu postupne zvyšujeme a zároveň pridávame vlahu.
Iný zaujímavý spôsob uskladnenia spočíva tom, že rastliny, ktoré vyberieme z kvelináčov zavesíme v PVC vreckách v bezmrazovej a vetranej pivnici koreňmi nahor. V predjarí sa  nezľakneme, ak stratili všetky listy, zasadíme ich, zrežeme na tri očká a začneme opäť zalievať. Rovnakým spôsobom, až na zavesenie v pivnici, zimujeme aj fuchsie.
 
Begónie
Až do prvých mrazov zdobia mnohé okná odvrátené na východ či sever hľuznaté begónie. Necháme ich tam čo najdlhšie, aby sme získali veľké hľuzy, pretože tie narastajú práve na jeseň. Len čo nadzemnú časť spáli mráz, rastliny s hľuzami opatrne vyberieme, stopku odlomíme asi dva centimetre nad hľuzou a usušíme.  Potom stopku odstránime celkom, hľuzy očistíme tak, aby sme ich neporanili a uložíme do rašeliny v suchej bezmrazej miestnosti. Ďalší rok ich vysádzame v apríli a ak máme vhodné podmienky, teda napríklad dostatočne presvetlenú verandu, môžeme ich prirýchliť.
Na našom trhu sa objavujú novinky, ktoré sa vysádzajú do kvetináčov. Ide napríklad o surfíniu, cupheu, verbenu a bidens. Väčšina z nich dobre prežíva do ďalšej jari. Bidens a surfínie prezimujeme podobne ako fuchsiu, cuphea znáša teploty 2 stupne nad nulou, verbena je dokonca chladuvzdorná až mrazuvzdorná. Všetky rastliny pred zimou zrežeme, čo opakujeme v predjarí. Zalievame veľmi opatrne, a vždy až vtedy, keď zem začína vyschýňať.