7 tipov, ako ušetriť peniaze

Niekedy stačí rozumnejšie nakupovať, založiť si sporiaci účet alebo variť doma a jedlo si nosiť do práce. Každý si musí nájsť svoj spôsob. Hlavne nezabúdajte, že v tomto smere platí nasledovné: kto chce hľadá spôsoby a kto nie dôvody, prečo sa to „nedá“.

1. Založte si sporiaci účet, ktorý nemôžete len tak zrušiť
Ak si sporíte peniaze na sporiaci účet trvalým príkazom, ľahko ho pri nedostatku finančných prostriedkov zrušíte alebo posuniete na ďalší mesiac. Lepším riešením je napríklad inkaso. Finančné prostriedky vám z účtu jednoducho odídu a vy musíte „vyjsť“ bez nich.

2. Stanovte si plán, ako sa zbaviť debetov na účte či kreditných kartách
Vyrovnanie mínusu na účte nie je ľahké a vyžaduje si dlhší čas a hlavne plán. Ak si s tým neviete poradiť sami, poraďte sa s odborníkom. V tomto prípade sa zamerajte v prvom rade na splatenie debetu a až potom na šetrenie, pretože úroky nie sú práve najnižšie.

3. Ušetriť sa dá aj na kozmetike
Tento tip môže pomôcť hlavne dámam. Nemusíte mať k dispozícii kvantum kozmetických prípravkov. Nikde nie je napísané, že treba mať otvorené tri šampóny a dve telové mlieka. Novú kozmetiku si kupujte až vtedy, keď sa míňa stará. Tiež sa môžete naučiť vyrábať si domácu kozmetiku z ingrediencií, ktoré máte bežne k dispozícii.

4. Aj vodou a energiami sa dá ušetriť
Ak sa často kúpete, kúpeľ obmedzte na jedenkrát do týždňa a využite sprchu. Ušetríte vodu a navyše to prospeje aj vašej pokožke, ktorá nebude trpieť dehydratáciou. Ušetriť možno aj pri sprchovaní. Sprchujte sa krátko, pri šampónovaní vodu odstavte. Vodu možno ušetriť aj pri umývaní riadu. V zimných mesiacoch pri odchode z domu dajte kúrenie na minimum.

5. Noste si do práce obedy
Ak varíte doma, potom si so sebou vezmite obed do práce. Má to viacero výhod. Budete vedieť, čo jete. To sa o jedlách, ktoré sa podávajú v rámci menu v reštauráciách, povedať nedá. Ak vezmete do úvahy, že jeden obed vás vyjde zhruba štyri eurá za mesiac je to pomerne slušná úspora.

6. Pozor na akcie, zľavy a výpredaje
Obchodníci poznajú zaručené triky, ktorými nás „nútia“ kupovať i to, čo nepotrebujeme. Určite si spomeniete na nejednu situáciu, v ktorej ste siahli na tovar s označením výpredaj, zľava či akcia. V skutočnosti ste ho však súrne nepotrebovali.
Vybudovať si „imunitu“ voči týmto trikom nie je jednoduché, ale pri troche chcenia to ide. Skúste to napríklad tak, že do obchodu pôjdete s presným zoznamom toho, čo potrebujete. Zásadne nakupujte s plným žalúdkom a sami.

Pri drahších veciach skúste nasledovný tip: napíšte si danú vec do zoznamu vecí, po ktorých túžite. Počkajte aspoň 14 dní a ak usúdite, že bez tejto veci do nejde, tak si ju kúpte. Avšak je veľká pravdepodobnosť, že si uvedomíte, že ju nepotrebujete a ušetríte značnú časť finančných prostriedkov.

7. Šetrite do prasiatka
Možno tento spôsob nie je v dnešnej dobe až taký preferovaný, ale rozhodne je zábavný. Skúsiť to môžete napríklad tak, že si budete do prasiatka hádzať konkrétne mince (napríklad 1 euro). Poprípade vyskúšajte toto: v prvý týždeň roka vhoďte do pokladničky euro, druhý týždeň dve eurá, tretí týždeň tri eurá atď. Posledné mesiace roka síce budú pomerne náročné, ale za vyskúšanie to rozhodne stojí.

-m-