5 netradičných tipov, ako deťom posilniť imunitu

5 netradičných tipov, ako deťom posilniť imunitu

Najčastejšie deti líhajú do postele s ochorením dýchacích ciest, najmä chrípkou. V oboch prípadoch je možné hľadať vinu predovšetkým v oslabenej obranyschopnosti tela. Jej posilňovanie je trendom u dospelých, ale nemali by ju podceňovať ani rodičia svojich detí. Zoznámte sa s niekoľkými praktickými tipmi, ako posilniť detskú imunitu, ktoré ste zatiaľ možno nevyskúšali. 
 
Obdobie, kedy sa množia vírusy a baktérie, je v plnom prúde. Výživnou pôdou sú pre ne predovšetkým predškolské a školské kolektívy, kde sa rôzne respiračné a infekčné choroby prenášané kvapôčkovou cestou šíria jedna radosť. Základom na to, aby dieťa neochorelo, je posilnenie jeho obranyschopnosti. To by malo prebiehať šetrnejšie ako v prípade dospelých jedincov, pretože detksé telo stále ešte vyžaduje zdravý rast a neznesie toľko, ako organizmus jeho rodičov. 
 
Tip č. 1: Choďte baktériám oproti
 
Imunitu ale nevybudujete tak, že dieťa úplne izolujete od možných nebezpečenstiev. Platí tu, paradoxne, presný opak. Ak má organizmus bojovať s rôznymi látkami a mikroorganizmami, ktoré ho obklopujú a ohrozujú, musí si na ne zvyknúť. A pretože sa bacily najčastejšie šíria vzduchom, je potrebné byť pri tom. Pobyt na čerstvom vzduchu, a to dokonca v každom počasí, je základom. Pravidelné prechádzky či radovánky vonku totiž prekrvujú sliznice dýchacích ciest, očí a uší, vďaka čomu si telo stavia pomyseľné bariéry a škodliviny do tela nepúšťa. Na slnku do tela dokonca vstrebávame vitamín D, ktorý znižuje riziko vypuknutia ochorenia. 
 
Tip č. 2: Saunujte sa aj s deťmi
 
Nielen slnečné svetlo, ale aj teplo zvyšuje obranyschopnosť detského organizmu. Vplyv saunovania na ľudské zdravie je všeobecne známy, ale vedeli ste, že saunu si môžu dopriať aj deti v nižšom veku, dokonca už ako kojenci? Sauny pre deti bývajú špeciálne upravené a líšia sa od tých bežných pre dospelých. „Teplota v detskej saune je znížená a používajú sa jemnejšie prírodné esencie, napríklad pomaranč alebo ruža. V bežnej saune pre dospelých by mali deti byť v spodných poschodiach, kde je teplota okolo 65 °C. S pravidelným saunovaním, v ideálnej frekvencii raz týždenne, je možné začať už vo veku 3 mesiacov, ale väčší efekt má až pre deti vo veku 2,5 až 3 rokov,“ hovorí Petr Pavlacký, riaditeľ aquaparku Aqualand Moravia, kde sa detské saunovanie pevne zaradilo na program wellness centra a získava si stále väčšiu popularitu. Každú nedeľu medzi 11:30 a 13:30 tu prebiehajú detské saunové ceremoniály. 
 
Tip č. 3: Spite v miestnosti s teplotou maximálne 22 °C
 
Riadny odpočinok detské telo výdatne zregeneruje a dodá mu energiu na boj s bacilmi. Podľa odborníkov by dieťa do 3 rokov malo spať ideálne 12 hodín, dieťa do 6 rokov najmenej 10 hodín, starším deťom stačí 8 hodín. Prostredie na spánok ale rozhodne nemôžeme podceňovať. Miestnosť, kde dieťa spí, by mala byť dostatočne vetraná a vnútorná teplota by nemala presiahnuť 18–22 °C. Vhodný nie je ani príliš suchý a prehriaty vzduch, pretože ten vysušuje sliznicu, ktorá, ako už vieme, je vstupnou bránou baktérií do tela. 
 
Tip č. 4: Stop pasívnemu fajčeniu
 
Je známym faktom, že detské telo je v porovnaní s dospelým náchylnejšie na vstrebávanie baktérií a škodlivých látok. Vedeli ste ale napríklad, že korene rôznych ochorení, napríklad zápalu priedušiek, bronchitídy, alergie, astmy alebo zápalu ucha, môžu tkvieť aj v pasívnom prijímaní cigaretového dymu? Ten totiž obsahuje viac ako 4 tisíc toxínov, ktoré dráždia alebo úplne likvidujú bunky v tele, znižujú obranyschopnosť, a detoxikačný proces, ktorý sa v organizme deje prirodzene, sa tým utlmuje. 
 
Tip č. 5: Znížte deťom stres
 
Je dobré si uvedomiť, že nielen dospelí sú vystavení psychickej záťaži. Aj deti denne prežívajú svoje vlastné problémy, stres, obavy a ďalšie nepríjemné ťažkosti mentálneho charakteru. A je už vedecky dokázané, že duševný stav ovplyvňuje fyzické zdravie všetkých vekových kategórií. Napríklad stres aktivuje tú časť nervového systému, ktorá bráni vzniku pocitu nebezpečenstva. Tým sa ale vyčerpáva a spotrebúva omnoho viac energie, ktorá je uberaná iným systémom tela, napríklad imunitnému. Ak duševná nepohoda trvá dlhodobo, imunita sa oslabuje. Ak je teda dieťa často choré, zamerajte sa aj na túto zdravotnú stránku. Zníženiu psychického napätia prospieva aktívny pohyb, relaxačné cvičenie, výdatná strava, hry, trávenie času s kamarátmi alebo záujmy podľa vlastného výberu. 
 
 
 
O Aqualande Moravia
Aqualand Moravia je najmodernejším a najväčším aquaparkom v susednej Českej republike. Deti aj dospelí sa môžu vyblázniť na 20 vnútorných a vonkajších toboganoch a šmykľavkách s celkovou dĺžkou viac ako 1,7 km. Vonkajšie vodné atrakcie Abbys a Boomerango určené až pre 3 miestne rafty si môžu počas letných mesiacov návštevníci vyskúšať vôbec prvýkrát v Českej republike. K dispozícii sú okrem iného aj obľúbené celoročne otvorené tobogany U-Wave, Supercrater, Wild River alebo Yellow Crash. Pre deti sú určené detské bazény a šmykľavky, užijú si aj v bazéne s atrakciami, kde sú k dispozícii skákadlá, šplhacie siete nad vodou, bublinkovače alebo chrliče. Aqualand ponúka celkom 12 bazénov s vodnou plochou 3000 m2, niektoré s využitím vody z miestneho geotermálneho vrtu, rozsiahlou wellness zónou Forum Romanum, slnečné a rímske kúpele, Imperium Restaurant a Coffeeland. Od mája môžu ľudia využívať aj nový ubytovací komplex  Aqualand Inn Hotel a vstupenky do aquaparku je možné zaistiť vďaka novému e-shopu - http://www.aqualand-moravia.cz/vstupenky.