Zaujímavosti zo sveta trampolín: čo ste o nich možno nevedeli?

Skákanie na trampolíne má dve hlavné výhody – je to zaujímavá a zábavná forma cvičenia. Zlepšíte si svoju kondíciu a navyše sa pri tom budete aj usmievať. Skákanie na trampolíne dokáže priniesť radosť z pohybu aj menej športovo zdatným. Najväčšiu radosť z nej majú samozrejme deti. Možno práve preto ju má takmer každá rodina na dvore. Trampolína tvorí aj hlavné vybavenie interiérového ihriska (indoor playground equipment).
Myslíte si, že trampolína je len zábava pre deti? Prečítajte si niekoľko zaujímavosti, ktoré ste o trampolínach možno netušili.

Cvičením na trampolíne schudnete
Vedeli ste, že skákaním na trampolíne spálite oveľa viac kalórií ako napríklad
bicyklovaním na stacionárnom bicykli či behaním? Cvičenie na trampolíne, ktoré sa nazýva jumping, môže byť takmer o 70% účinnejšie ako polhodina behu. Navyše si pri ňom užijete veľa zábavy a cvičíte v kolektíve, ktorý vás motivuje k lepším výkonom.

Trampolína je vhodná aj pri problémoch s kolenami
Vedeli ste, že skákanie na trampolíne je vhodné aj v prípade, ak máte problémy s kĺbmi? Trampolína totiž absorbuje všetky škodlivé otrasy. Pri doskoku dopadáte na mäkký povrch, takže nehrozí poškodenie ako napríklad pri behu alebo iných športoch na tvrdej podložke.

Prevencia proti osteoporóze
Vedeli ste, že pravidelným cvičením na trampolíne predchádzate osteoporóze? Skákanie v pravidelných krátkych intervaloch vystavuje vaše kosti miernemu stresu, ktorý zlepšuje hustotu kostí a pomáha predchádzať osteoporóze. Okrem toho sa zlepší fungovanie vášho lymfatického systému a telo bude môcť efektívnejšie vylúčiť t tela všetky toxíny.
Cvičenie na trampolíne zároveň pomáha budovať imunitu a zlepšuje trávenie.

Miesto plné trampolín
Vedeli ste, že existujú zábavné parky, kde nájdete niekoľko desiatok trampolín? Trampolínové parky (trampoline park equipment) ponúkajú zábavu pre celú rodinu. Na Slovensku si môžete do sýtosti zaskákať napríklad v Bratislave, Trenčíne alebo Nitre. Vezmite na výlet celú rodinu alebo pripravte svojim deťom fantastickú narodeninovú oslavu v jednom z trampolínových parkov.
Výrobcovia ihrísk (playground manufacturers) samozrejme dbajú hlavne na bezpečnosť. Všetky výrobky majú certifikát a podliehajú profesionálnej montáži a následnému servisu.

Olympijská disciplína
Vedeli ste, že skákanie na trampolíne je olympijská disciplína? Ľudia skákali rôznymi spôsobmi už od pradávna, no vynález trampolíny, ako ho poznáme dnes sa spája s menom amerického gymnastu Georga Nissena. V roku 1936 natiahol vo svojej garáži pomocou pružného lana do rámu pevnú tkaninu s kruhovými otvormi na okrajoch. Vynález mal taký úspech, že onedlho sa už vyrábal sériovo a vyvážal do celého sveta.
Skoro na to sa začali usporadúvať rôzne súťaže v skákaní na trampolíne a v roku 2000 na Olympijských hrách v Sydney sa skákanie na trampolíne stalo oficiálnou olympijskou disciplínou.
 


Autor fotografie:www.pixabay.com