Udržiavajte svoje srdce a cievy tak, aby im nič nechýbalo

Pri starostlivosti o svoje telo neraz opakujeme tie isté chyby, ktoré nás oberajú o energiu a vitalitu. Robíme len to, čo nás baví, čo musíme a pritom sa nesnažíme prekonávať svoje limity. Je to nielen pre vlastný dobrý pocit, ale aj pre umocňovanie svoje fyzického a duševného zdravia. Tak je tomu aj v prípade ochrany pred zlyhávaním srdca a slabnutím ciev.

Neprizerajte sa na to, ako vám sily ubúdajú a krvný tlak sa raz zvyšuje a inokedy ho treba „nakopnúť“. Oveľa zdravšie je byť každý deň v pohybe na čerstvom vzduchu minimálne 30 minút. Samozrejme, ak sa športu venujete pravidelne, dĺžku cvičenia si už upravíte podľa svojich možností.

Zdravo sa stravovať nestačí, ešte lepšie pre svoje zdravie urobíte, ak obmedzíte ponocovanie, cigarety, alkohol a stres. To sú podnety, ktoré srdcovo-cievny systém zbytočne negatívne ohrozujú.

Ako eliminovať všetko zlé?

Každú voľnú chvíľu využite hoc len na menšie odreagovanie, kontrolu zdravotného stavu a prehliadky u odborných lekárov. Počas dňa nevynechávajte pitný režim, zeleninu a ovocie majte zakaždým na tanieri. Prospešné je všetko, čo bráni usádzaniu a poškodzovaniu ciev a v jednom kroku aj redukuje „zlý“ LDL cholesterol v krvi.

Odporúčame zahryznúť sa do fíg, semienok a orechov. V strave nevynechávajte ani pravidelnú porciu rýb. Doplnkom k strave môže byť nelúpaná ryža alebo kvalitné celozrnné pečivo.

Vitamíny, ktoré vám v tele chýbajú, nahrádzajte doplnkami k strave. Ich presné zloženie vám podľa konkrétneho zdravotného problému odporučia v každej dobrej lekárni. Uvedomte si, že zdravé srdce nikdy nebude bez ťarchy a napätia. Uvoľnite sa, prosím a život si užívajte, dokým sa to dá. Hanbou nie sú ani dobrovoľné konzultácie u psychológov, niekedy naozaj pomôže vyplakať sa a ísť ďalej.   

Tatiana
  
Autor fotografie:www.pixabay.com