Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Tipy na očistu pečene a obličiek

Unavené a oslabené telo, aj keď na to nie je dôvod? Vonku je tak krásne, no vy jednoducho nie ste v takej kondícii, aby ste zatúžili niečo nové zažiť? Možno nie ste až tak zahľadení do seba, aby ste spozorovali, že s vaším zdravím lomcuje veľa negatívneho. Jar je ideálnym obdobím na regeneráciu a očistu. Dnes sa zameriame na vitalitu pečene a obličiek.

Pečeň

Jednou z najdôležitejších funkcií tohto orgánu je detoxikácia, likvidácia odpadových látok. Pečeň zabraňuje usádzaniu toxínov a tým sa spolupodieľa na ďalších významných procesoch v tele. Má viac než 300 funkcií, no jednou z najdôležitejších je optimálna produkcia žlče a efektívne vstrebávanie tukov. Dokáže ovplyvňovať metabolický a obranyschopný systém, podporuje zdravý cievny aparát, chráni nás pred alergiami a množením nádorových buniek.

Najúčinnejšie riešenia hľadajme v prírode

Pečeň potrebuje o to väčšiu pomoc, čím viac ju zaťažujete alkoholom, liekmi, polotovarmi a rôznymi umelými prísadami v potravinách. Nielenže čistí, ale raz za čas potrebuje aj ona zregenerovať.

Účinným spôsobom je rozveseliť sa pri dobrom bylinnom čaji – výborné detoxikačné účinky má zelený čaj, zázvor (aj protizápalové) alebo pestrec mariánsky, ktorý sa za posledné obdobie najviac spája s obnovou pečeňových buniek. Čochvíľa nebude problém pripraviť si ani čaj z koreňa púpavy lekárskej či s chuťou sa zahryznúť do čerstvej listovej zeleniny. Účinnú regeneráciu pečene podporuje šťava z červenej repy alebo z jabĺk.

Obličky? Tak ani na tie v tomto období nezabúdajme!

Obličky sú ďalším dôležitým „filtračným“ orgánom. Prečisťujú krv a odstraňujú odpadové látky, ktoré by inak zaťažovali náš organizmus po bežných metabolických procesoch. Známou „babskou“ radou je dopriať si pravidelne octový kúpeľ, ktorý navyše priaznivo pôsobí na kvalitu pokožky a jej regeneráciu.

Oveľa voňavejším a príjemnejším tipom sú pravidelné masáže s použitím esenciálnych olejov. Masáže nás rozohrejú, podporia prekrvenie a následne odplavenie škodlivín. Priaznivo pôsobia nielen na svalstvo, ale aj na vnútorné orgány, akými je pečeň alebo obličky. O pomoc však požiadajte len skúsených fyzioterapeutov. Aj pri problémoch s obličkami nám pomôže celý rad bylinných odvarov, no z tých najznámejších pripomíname brezu, čakanku, prasličku alebo lesné čučoriedkové plody. Príroda nielen krásne vonia, ale aj „chutí“ a pozná liek na každý ľudský neduh. To len my si veľa vecí zbytočne komplikujeme...

Tatiana
 

  
Autor fotografie:www.pixabay.com