Image

Tipy, ako posilniť prirodzenú klenbu nôh

Nohy nám slúžia po celý život. Nemali by sme sa preto správať nezodpovedne, ale aj niekoľkokrát do dňa im venovať pozornosť. Cvičenie či iné metódy na úľavu od bolesti a záťaže vám nezaberú dlhšie než 10 až 15 minút. Pre nohy je to skutočný raj na zemi!

Všímajte si tvarovanie pozdĺžnej a priečnej klenby nôh. To prvé tvarovanie je medzi pätou a palcom, priečnu klenbu ohraničuje palec a malíček. Ak na týchto miestach už len počas bežnej chôdze pociťujete tlak, bolesti a v dôsledku toho vás trápia nepríjemné opuchy, niečo nie je v poriadku.

V prvom rade by ste mali tieto problémy konzultovať s ortopédom a uistiť sa, či nie sú vaše chodidlá príliš ploché na to, aby bez zdravotných pomôcok a špeciálnej obuvi dokázali dlhšie zotrvať v stoji.

Aj keď našťastie žiadnym zdravotným deficitom vaše nohy netrpia, nepodceňujte prevenciu a precvičovanie prirodzenej klenby nôh. S postupom času, ako sa bude otepľovať, užívajte si dlhší pobyt vonku a nevynechávajte chôdzu na boso. Ideálne po trávniku, kamienkoch alebo v piesku. Dopĺňajte to precvičovaním nôh s masážnymi pomôckami (loptičkami, ježkom).

Pár jednoduchých cvikov zvládnete aj doma na podložke. Výborné na stabilitu a klenbu nôh je striedavé prenášanie váhy na členky a vystieranie prstov. Následne zaujmete prirodzenú polohu v stoji a prsty budete zatláčať do podložky.

Aj pri výpadoch či rýchlych výmenách nôh sa čo najviac zamerajte na svaly chodidiel, viac ich zapájajte a nech reagujú na každú zmenu. Jednoduché už pre vás nebudú ani len skoky na jednej nohe. Efektívnejšie posilňovanie dosiahnete čo najvyšším výskokom a po dopade zabezpečte úľavu a vystretie do prirodzenej polohy pre každý prst. Skoky budú pomalšie, ale zdravšie!

Aj pri tomto type cvičenia si môžete dopriať skupinový tréning. Ten bude o to zábavnejší, čím menej jeden z vás bude chodiť a ten druhý mu postoj na jednej nohe rôzne sťažovať (postrkávaním, znemožňovaním stability).      

Tatiana