Tipy, ako bojovať proti premnoženým kvasinkám v tele

Za vznik kandidózy môže byť zodpovedné, napríklad užívanie širokospektrálnych antibiotík, antikoncepcie, nadmerná spotreba cukru či alkohol.

Najbežnejším typom kvasinkovej infekcie je premnožená kvasinka Candida albicans v ústnej dutine, črevách a vagíne. Avšak môže sa vyskytnúť aj na koži a slizniciach. Najčastejšie sa prejavuje pretrvávajúcou únavou, poruchami nálad, opakovanými vaginálnymi mykózami alebo infekciami močových ciest, bielym jazykom, infekciami dýchacích ciest, črevnými ťažkosťami, plesňovými ochoreniami kože a nechtov a hormonálnou nerovnováhou.

Tipy, ako bojovať proti kandidóze

  • Skúste protikvasinkovú diétu

Neexistuje jeden návod na protikvasinkovú diétu. Ak však chcete svoj zdravotný stav čo najskôr zlepšiť, môžete skúsiť 1 – 2 dni jesť iba zeleninový vývar pozostávajúci z cesnaku, cibule, zeleru, kelu a morskej soli. Následne 3 – 5 dní jedzte hlavne dusenú zeleninu okrem tej s obsahom škrobu. Môžete pridať malé množstvo tuku a citrónovú šťavu.

  • Vylúčte rýchle cukry a alkohol

Vynechať v jedálničku zo dňa na deň všetky sladkosti, prestať sladiť kávu a čaj, je pre vás zrejme nepredstaviteľné. Preto skúste ísť na zmeny v jedálničku pomaly a postupne. Nezdravé verzie sladkostí zamieňajte za zdravšie. Obmedzte prísun cukru v káve a čaji. Začnite čítať etikety a nekupujte si potraviny, v ktorých sa cukor a jeho alternatívy nachádza na prvých troch priečkach v zložení.

  • Jedzte veľa zeleniny a ovocia

Zelenina a ovocie sú zdrojom mnohých prospešných živín. Za zmienku stojí vitamín C, ktorý patrí k najsilnejším antioxidantom. Snažte sa jeho potrebu pokryť z potravín, poprípade si pomôžte kvalitnými doplnkami výživy. Pomôžete svojmu imunitnému systému a podporíte činnosť nadobličiek. Ak trpíte kandidózou v dôsledku nadmerného príjmu cukru, preferujte neškrobovú zeleninu pred ovocím.

  • Konzumujte potraviny bojujúce proti kandidóze

Do kategórie protikvasinkových potravín patria, napríklad cesnak, cibuľa, koreňová zelenina, kokosový olej, citrónová šťava, jablčný ocot, divoký losos, zázvor, škorica či klinčeky. Snažte sa do jedálnička zaradiť čo najviac potravín bojujúcich proti kandidóze.

  • Nestresujte sa

Dlhodobý stres má množstvo negatívnych účinkov na zdravie a môže byť zodpovedný aj za kvasinkové infekcie. Osvojte si techniky na zvládanie stresu, naučte sa oddychovať a venovať čas samému sebe.
Mirka

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/%c5%beal%c3%badka-zdravie-di%c3%a9ta-dezert-jes%c5%a5-3532098/