Studená sprcha prospieva telu i duši. O týchto výhodách musíte vedieť!

Sprchovanie studenou vodou sa môže stať aj vašou rannou rutinou. Po jej absolvovaní pocítite prílev energie i zlepšenie nálady.

Snažíte sa neustále vylepšovať svoj životný štýl, alebo chcete urobiť aspoň niečo pre svoje zdravie? Vystúpte z komfortnej zóny a dajte si 67-dňovú výzvu ranného sprchovania sa v studenej vode. 67 dní preto, lebo toľko trvá, kým sa z tejto činnosti stane zvyk.

Čo je studená sprcha?

Za studenú sprchu sa považuje sprchovanie vo vode s teplotou pod 15 stupňov Celzia. Napríklad studená voda v panelákoch má zvyčajne okolo 12 stupňov Celzia. Ideálne je dopriať si ju ráno, pretože má viacero benefitov. Naopak, teplá sprcha je vhodná pred spaním, nakoľko prispieva k celkovej relaxácii a uvoľneniu pred spaním.

Výhody studenej sprchy
Dokonale vás preberie

Ak máte problém vstať z postele a dlho vám trvá, kým sa preberiete, studená sprcha vás, doslova, okamžite nakopne. Pocítite prílev energie, zlepší sa vaša koncentrácia, produktivita i kognitívny výkon. To stojí za to, čo poviete?

Podporuje imunitný systém

Hoci sprchovanie sa v studenej vode nemožno nazvať pravým otužovaním, má vedecky preukázané pozitívne účinky aj na podporu obranyschopnosti. Je známe, že keď vaše telo bude čeliť chladu, zvýši sa produkcia bielych krviniek. Podľa štúdie tí, ktorí sa 30 dní sprchovali studenou vodou, zaznamenali zníženie chorobnosti a absencie v práci o 29 percent v porovnaní s kontrolnou skupinou.

Zlepšuje náladu

Pri aplikovaní studenej vody na svoje telo sa vám zlepší nálada, pretože sa pri tom vyplavujú endorfíny, teda hormóny šťastia. Naštartujte sa každý deň studenou sprchou a do práce prídete s dobrou náladou.

Zvyšuje sebavedomie

A to z jednoduchého dôvodu – musíte vyjsť z komfortnej zóny, prekonať svoju pohodlnosť či lenivosť a to, samozrejme, zvýši vaše sebavedomie. Sebavedomie si nezvýšite čítaním motivačných kníh, ale najmä činmi. Čím častejšie urobíte to, čo je pre vás nepohodlné, tým budete na tom so sebavedomím lepšie.

Robí pokožku krajšou

Ak máte suchú až citlivú pokožku a sprchujete sa horúcou vodou, vysúša ju to. Na časté horúce sprchy môžu podobne reagovať aj ostatné typy pleti. Studená voda nespôsobí zbytočnú stratu vlhkosti pokožky, vďaka čomu bude na pohľad zdravšia a krajšia.

Ako začať so studenými sprchami?

Nečakajte na pondelok či nový mesiac. Začnite hneď zajtra ráno pokojne teplejšou vodou a postupne teplotu znižujte. Na začiatok vám postačí napríklad 30 sekúnd. Postupne sa dopracujete k 2 – 3 minútam. Alternatívou je striedavá sprcha, čiže striedanie teplej a studenej sprchy v trvaní jednej minúty. Tento postup opakujte 3 – 7 ráz.

Mirka

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/dospel%C3%BD-%C5%BEena-sprchovanie-sprcha-1867380/