Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Správajte sa ekologickejšie. 11 drobností, ktoré Zemi pomôžu

Dôsledky nášho neohľaduplného správania k planéte vidíme a cítime čoraz intenzívnejšie, napríklad v podobe prírodných katastrof. Čo s tým? V prvom rade neseďme so založenými rukami a začnime od seba, čím môžeme inšpirovať aj ostatných.

Chcete sa správať ekologickejšie? Potom sa nakopnite našimi tipmi.

 • Šetrite energiami

Máte pri varení pustený televízor a aj rádio len ako kulisu? Tak to zmeňte! Pomôžete tým nielen prírode, ale aj ušetríte na účtoch za elektrickú energiu. Pokiaľ investujete do ekologickejších a úspornejších spotrebičov, takisto urobíte ďalší skvelý krok, ktorý sa počíta.

 • Tašku na nákupy si noste so sebou

Kupovať pri každom nákupe igelitku sa postupom času premietne aj do peňazí, avšak je to v prvom rade neekologické. Igelitky sa v prírode rozkladajú desiatky rokov. Oveľa lepšie urobíte, keď si budete so sebou nosiť skladaciu látkovú tašku, ktorá vám v kabelke zaberie iba minimum miesta.

 • Pečivo, ovocie i zeleninu dávajte do látkových vrecúšok

Trend látkových vrecúšok pri nákupoch pečiva, ovocia či zeleniny je čoraz výraznejší. Pokiaľ si takéto vrecúška prinesiete do obchodu z domu a dáte do nich ovocie, zeleninu a pečivo, ušetríte tým množstvo mikroténových vreciek.

 • Namiesto kúpeľa uprednostňujte krátku sprchu

Nikto od vás nechce, aby ste zanevreli na relaxačné kúpele v pohodlí domova, avšak oveľa ekologickejšia je sprcha. Nezabúdajte, že aj počas sprchovania môžete šetriť vodou – vypnite ju napríklad počas depilácie či pôsobenia kondicionéru na vlasy.

 • Obmedzte konzumáciu mäsa

Vedeli ste, že živočíšna výroba vyprodukuje viac skleníkových plynov ako všetky druhy dopravy? Môžete to skúsiť ako naši predkovia, teda mäso jesť iba raz týždenne. Prospeje to nielen planéte, ale aj vášmu zdraviu.

 • Neplytvajte jedlom

Nakupujte len toľko, koľko zjete. Varte iba toľko, koľko skonzumujete. Neotvárajte naraz tri druhy šunky a dva druhy syrov, keď ich nezjete a potom poputujú do koša. Jednoducho sa snažte nakúpiť a navariť podľa vašich potrieb.

 • Pokiaľ máte možnosť, kompostujte

Ak sa neviete vyhnúť vyhadzovaniu jedla, nedávajte ho do smetného koša, ale do kompostu. Samozrejme, pokiaľ máte možnosť na jeho zriadenie. Do kompostu môžu putovať aj ďalšie zvyšky z kuchyne, ako zemiakové šupky či vaječné škrupinky. Získate tak cenné a hlavne prirodzené hnojivo pre vašu záhradku.

 • Recyklujte

Recyklovať sa dá takmer všetko, nielen papier, plasty či sklo. Porozmýšľajte, v čom máte v tomto smere medzery. Vždy je čo zlepšovať.

 • Stavte na LED žiarovky

LED žiarovky sa vyznačujú dlhšou životnosťou a sú efektívnejšie, čo znamená, že na to, aby svietili, potrebujú menej energie.

 • Používajte ekologické čistiace prostriedky

Kúpite ich v drogériách, alebo si ich môžete pripraviť doma. Receptov na internete je fúra. Medzi účinné čistiace a dezinfekčné prostriedky patria sóda, ocot či kyselina citrónová.

 • Začnite viac využívať svoje nohy

Prospeje to nielen vášmu zdraviu a figúre, ale aj životnému prostrediu. Nemusíte predsa všade chodiť autom! Môžete ísť pešo, poprípade využiť prostriedky hromadnej dopravy.

Mirka


 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/%C5%BEiarovka-tr%C3%A1va-energie-svetlo-984551/