Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Prírodné prostriedky na posilnenie imunity  v zime

Ak chceme mať pevné zdravie a silnú obranyschopnosť, je dôležité viesť zdravý životný štýl. To znamená nefajčiť, alkohol piť s mierou, stravovať sa zdravo a vyvážene, pravidelne sa hýbať, udržiavať si primeranú hmotnosť, dostatočne spať či naučiť sa zvládať stres. Okrem týchto opatrení môžeme urobiť pre posilnenie imunity aj niečo navyše. Čo pomôže?

Jedzme veľa zeleniny a ovocia

V zdravom a vyváženom jedálničku by nemalo chýbať dostatočné množstvo ovocia a zeleniny. Denná dávka podľa odporúčaní predstavuje 500 – 800 g. Pričom platí, že čím pestrejšiu škálu ovocia a zeleniny zvolíme, tým lepšie, pretože do tela dostaneme napríklad rozličné antioxidanty. Práve tie sú jednými z kľúčových hráčov v boji proti chorobám.

Otužujme sa!

Otužovať môžeme rozličnými spôsobmi. Môže sa jednať o plávanie vo vode, s ktorým začneme cez leto a neprestaneme ani počas jesene a zimy. Vhodnou voľbou je aj sprchovanie sa studenou vodou, pričom začíname vlažnou a vodu postupne ochladzujeme. Postupujeme vždy odspodu smerom nahor. Hlavu, samozrejme, vynecháme.

Navštevujme pravidelne saunu

S množstvom zdravotných výhod, vrátane posilnenia imunity, sa spája aj saunovanie. Čo je pri tom dôležité okrem pravidelnosti? Tak napríklad to, že po pobyte v saune, ktorý trvá ideálne 15 minút, je potrebné ochladzovanie. Na tento účel sú pri saunách ochladzovacie vedrá, kade či bazény so studenou vodou. Ešte pripomíname, že proces saunovania a ochladzovania treba za sebou zopakovať niekoľkokrát.

Jedzme dostatok probiotík a prebiotík

Probiotiká sú prospešné črevné baktérie a prebiotiká slúžia ako ich „potrava“. Zamerajme sa teda na dostatočný príjem fermentovaných sójových či mliečnych produktov, konzumáciu kyslej kapusty či stále populárneho nápoja kombuča. Zdrojom prebiotík je napríklad čerstvá zelenina a ovocie.

Nepohŕdajme cesnakom a cibuľou

Pokiaľ aj vy argumentujete tým, že cesnak a cibuľu nejete kvôli zapáchajúcemu dychu, je to slabá výhovorka, pretože ich môžeme konzumovať napríklad cez víkend. Aj takáto maličkosť prispeje k posilneniu imunity, nakoľko sa jedná o významné prírodné antibiotiká.

Neopomínajme dôležitosť vitamínu D

Vitamín D si naše telo vyprodukuje zo slnečných lúčov, počas chladných mesiacov to však možné nie je. Preto je nevyhnutné prijímať vo zvýšenej miere, napríklad vajíčka z voľného chovu, rybí olej, fortifikované potraviny, poprípade siahnuť po suplementoch.

Neprekurujme a zvlhčujte

Ak si chceme udržať zdravé a odolné sliznice dýchacích ciest, mali by sme sa vyhnúť prekurovaniu a pravidelne, teda niekoľkokrát denne vetrať. Výbornou voľbou je aj používanie zvlhčovača, do ktorého môžeme dať morskú soľ alebo obľúbený esenciálny olej.

Mirka 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/doska-ovocie-st%C3%B4l-tanier-jedla-1011216/