Prečo a ako si merať doma krvný tlak?

Každý dospelý človek, či už má zdravotné problémy alebo nie, by mal poznať hodnoty svojho krvného tlaku. A to najmä v dnešnej dobe, keď počet srdcovo-cievnych ochorení stúpa. Navyše, meranie tlaku je naozaj jednoduché aj pre laikov. Prečo si teda tlak pravidelne merať aj doma a aký je správny postup?

Pravidelné meranie tlaku nepodceňujte

Hodnoty krvného tlaku, ale aj srdcovej frekvencie, sú totiž veľmi dôležitým ukazovateľom toho, ako funguje srdcovo-cievny obeh človeka. Tieto hodnoty však veľa napovedajú nielen o možných srdcovo-cievnych chorobách, ale aj o celkovom zdravotnom stave človeka. Tlak krvi by si pritom mali merať nielen chorí, ale aj zdraví ľudia. Zvlášť športovci, pracovníci vykonávajúci náročné povolania, fajčiari, ľudia s nadváhou, či osoby, ktoré sú dlhodobo vystavené stresovým situáciám.

Prečo je to dôležité? Lebo vysoký tlak nebolí. Vysoký krvný tlak, teda hypertenzia, je veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré však v počiatočných štádiách nemusí pacient vôbec spozorovať. Práve pravidelné meranie tlaku upozorní na možný problém.

Ďalším dôvodom je, že domáce meranie môže byť presnejšie. Pri meraní krvného tlaku u lekára sa totiž často prejavuje takzvaný „syndróm bieleho plášťa“. Ide o stres z vyšetrenia, pričom krvný tlak môže dočasne stúpnuť a namerané hodnoty teda nie sú bežné pre pacienta.

Ako správne merať tlak

Dôležité je najmä zaobstarať si kvalitný prístroj. V dnešnej dobe sa za prijateľné ceny dajú kúpiť naozaj presné tlakomery, napríklad tlakomer Omron. Dôležité je poznať správnu techniku merania. Dodržiavajte najmä tieto zásady:

  •     Krvný tlak si merajte v sede.
  •     Aspoň 15 minút pred meraním buďte pokojní. Nejedzte, nepite, nešportujte, neriešte konflikty...
  •     Počas merania nerozprávajte a nehýbte sa.
  •     Meranie po niekoľkých minút zopakujte. Ideálne 3x za sebou. Za správnu považujte najnižšiu nameranú hodnotu.
  •     Tlak si merajte pravidelne v rovnakom čase.

Ak pri viacerých meraniach spozorujete nárast hodnôt a váš systolický (horný) tlak stúpa v pokoji nad 140 mmHg, je vhodné stav konzultovať s lekárom.
 
Autor fotografie:www.pixabay.com