Máte večne studené nohy?

Studené končatiny bývajú najmä počas zimy bežnou záležitosťou. Avšak pokiaľ vás tento problém trápi pravidelne, je potrebné ho riešiť. Neraz bývajú studené končatiny spojené s anémiou, cukrovkou, so stresovými obdobiami alebo úzkostnými stavmi.
Ak máte podozrenie, že studené končatiny môžu súvisieť s nejakým zdravotným problémom, zájdite k lekárovi. V opačnom prípade vám pomôže niektorý z nasledovných tipov.
Udržiavajte sa v pohybe
Pohyb je nevyhnutný pre správnu cirkuláciu krvi. Ak máte studené ruky či nohy, vstaňte od stola a doprajte si rozcvičku, ktorá vás zahreje. Výbornou voľbou je aj chôdza po schodoch. Za vyskúšanie stoja aj špeciálne cviky zamerané na oblasť chodidiel.
Dajte si záležať na výbere ponožiek a papúč
Niektorí ľudia sú od prírody zimomraví. Dá sa to vyriešiť vhodnou voľbou odevu a najmä ponožiek. Papučky s kožušinou taktiež nie sú na zahodenie, čo poviete?
Použite vyhrievaciu podložku alebo termofor
Máte problém so studenými končatinami najmä v noci? Využite služby termofora alebo vyhrievacej podložky.
Dajte si teplý kúpeľ na nohy
Prvou pomocou pre studené nohy môže byť príjemný teplý kúpeľ na nohy. Prináša okamžitú úľavu, ale aj pocity uvoľnenia a relaxácie. S pokojom do vody pridajte epsom soľ.
Doprajte nohám masáž
Zohrajte malé množstvo olivového alebo kokosového oleja a vmasírujte ho krúživými pohybmi do nôh. Výsledkom budú nielen zohriate, ale aj hydratované a vyživené chodidlá.
Zvýšte prísun železa i vitamínu C
Ak vás okrem studených končatín trápi aj únava, bolesti hlavy, bledosť či podráždenosť, môžu studené končatiny súvisieť s anémiou. Za chudokrvnosťou býva najčastejšie ukrytý nedostatok železa v organizme. Najlepšou voľbou je jeho doplnenie v podobe potravín. Železo je obsiahnuté v mäse, mungo fazuli, šošovici, sušených marhuliach, čučoriedkach, trstinovej melase, sušených rajčinách a v mnohých ďalších potravinách. Ak zdroju železa pridáte aj potravinu s obsahom vitamínu C, zlepšíte jeho vstrebávanie.
Dajte si zázvorový čaj
Zázvor je skvelým prostriedkom na zahriatie, zlepšenie trávenia i podporu imunity. Teplý zázvorový čaj dá studeným končatinám zbohom!
Kráčajte naboso
Chôdza naboso je pre človeka prirodzená, len sme si od nej odvykli. Krvný obeh v dolných končatinách zvýšite aj tak, že si každé ráno doprajete niekoľko minút chôdze naboso po tráve.
Neopomínajte zastúpenie horčíka v jedálničku
Studené končatiny môžu byť symptómom deficitu horčíka v organizme. Ten sa nachádza v širokej škále potravín, ako napríklad zelená listová zelenina, orechy, celé zrná, semená, brokolica či avokádo.
Mirka
 


Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/nohy-pono%C5%BEky-ob%C3%BDva%C4%8Dka-osoba-932346/