Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Letné dni sú záťažou aj pre náš zrak. Ako si ho chrániť?

Leto má aj svoje tienisté stránky. Naše telo je počas týchto dní vystavené vysokým teplotám, striedaniu pobytu dnu, pri vode alebo v horách. To všetko vplýva na fyzickú kondíciu a naše pohodlie. V lete sme si obľúbili aj mnoho aktivít počas kúpania a baví nás žmurkať do slnka. Leto je nádherné, ale voči našim zdravotným prehreškom nekompromisné. Dbajme teda o svoje zdravie, nech sme kdekoľvek...

K letu vždy patrí otázka správneho výberu slnečných okuliarov

Je to aj preto, že oveľa viac sa dostávajú škodlivé ultrafialové lúče do prostredia. Ozónová vrstva slabne a žiarenie je omnoho intenzívnejšie. Pri výbere slnečných okuliarov treba poznať ich ochranný filter a dané hodnoty prekonzultovať s odborníkom. Počas leta sa odporúča chrániť oči pred UVA aj UVB žiarením. Dôležitá je aj správna veľkosť okuliarov. Musia chrániť oči tiež z bočných strán, nemali by vám padať z nosa a čo sa týka výšky, mali by vám byť tesne pod obočie. Na slnečné okuliare nezabúdajte ani v prípade, že je trochu pod mrakom. Slnečné žiarenie je silnejšie než mraky, preto majte okuliare stále po ruke.

Máte slabší zrak a myslíte si, že kontaktné šošovky sú na leto tým najlepším riešením?

V lete si chceme všetci naplno užiť zábavu pri vode, počas kempovania či večerných grilovačiek. Dioptrické okuliare nám to do istej miery viac sťažujú... Jednoduchšie je pre nás v tomto období siahnuť po kontaktných šošovkách. Treba si uvedomiť aj to, že leto je ideálnym obdobím na množenie rôznych baktérií a vírusov z vody či klimatizácií. Na šošovky sa oveľa jednoduchšie zalepia všetky tieto nečistoty, čo môže spôsobiť infekčné a zápalové ochorenia očí. Vhodnejšie je preto použiť jednodňové kontaktné šošovky.

Letné kúpanie taktiež predstavuje vážne riziko pre ľudský zrak

Predovšetkým ak obľubujete ponáranie a svoje oči si počas tejto zábavky dostatočne nechránite. Nato slúžia potápačské okuliare, no nie sú príliš štýlové... Riziko predstavujú nielen prírodné vody, ale aj “dokonalo“ čisté kúpaliská. Chlórovaná voda spôsobuje rôzne reakcie nielen na koži, ale aj v oblasti očí. Typické sú zápaly očných spojiviek. Po každom kúpaní si treba oči umyť buď vlažnou vodou alebo použiť kvapky na čistenie a dezinfekciu očí. Zaberie vám to len pár sekúnd, no svoj zrak potrebujeme na celý život.   

Tatiana         


Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/kr%C3%A1sna-tv%C3%A1r-fashion-diev%C4%8Da-model-1869116/