Image

Inhaláciami Vincentky posilníte imunitu

Pred  nastávajúcou zimou je najlepšie posilniť imunitu, ako prevenciu pred sezónnymi infekčnými ochoreniami dýchacích ciest. Vynikajúcim  pomocníkom je minerálna voda Vincentka, predovšetkým individuálne inhalácie touto prírodnou minerálnou vodou. V čase pandémie koronavírusu sa všeobecne odporúča kloktanie soľných roztokov ako dezinfekcia ústnej dutiny, a vhodné je aj prelievanie nosa.

Jan Šumšal, riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s., hovorí: "Vincentka sa inhaluje priamo z prameňa v Kúpeľoch Luhačovice, ale fľašovanú ju využívajú takmer všetky inhalatória v Čechách a na Slovensku bez akejkoľvek úpravy. V súčasnosti pozorujeme čoraz častejšie využívanie Vincentky v domácich inhalátoroch v domácom prostredí. Hlavným činiteľom, ktorý ovplyvňuje chorú sliznicu dýchacích ciest je chemický či farmakochemický účinok inhalovaných minerálnych vôd. Miestny účinok aerosólu sa prejavuje tiež fyzikálne (mechanicky), tepelne a osmoticky. Pri inhalácii minerálnych vôd sa teda predovšetkým uplatňuje ich komplexný účinok."

Prax ukázala, že na inhalačnú terapiu sú najvhodnejšie vody typu Vincentky

Odborníci ich charakterizujú ako vody alkalické, hydrouhličitano chlorido sodnej jódovej kyselky, v ktorých prevažuje katión sodíka, anióny chlóru a hydrogénuhličitanu. Vody slané, teda chlorido sodné sú známe ako čisté expektorans (liek uľahčujúci vykašliavanie). Alkalická reakcia tiež prispieva k zníženiu väzkosti hlienov, rovnako ako uhličitany (lítny, sodný, vápenatý). Vo vode obsiahnuté ióny jodidové a bromidové pôsobia tiež mukolyticky.

Kalciové ióny pôsobia protizápalovo, spazmolyticky a majú aj stimulačný vplyv na činnosť riasinkového epitelu. Priaznivo pôsobia aj ďalšie zlúčeniny, napr. lítia, magnézia, stroncia, bária atď. Síra obsiahnutá v minerálnych vodách vo forme tiež rôznych zlúčenín má predovšetkým lokálny antiseptický účinok. Obsiahnutý voľný oxid uhličitý sa vstrebáva a spôsobuje dilatáciu kapilár, čím je zaistený zvýšený prietok chorou sliznicou a tým aj odplavovanie toxických medziproduktov zápalu.

Najúčinnejšie je inhalovanie pomocou špeciálneho prístroja - inhalátora

Inhalátory sú  zdravotnícke pomôcky, ktoré premieňajú tekuté liečivo na aerosól vhodný na inhalovanie. Takýmto liečivom je napríklad Vincentka. V lekárňach, ale aj na e-shope Vincentky je niekoľko druhov inhalátorov. Aerosól, ktorý vzniká pri inhalácii preniká hlboko do dýchacích ciest. Tam pôsobí protizápalovo a zmierňuje opuchy slizníc.

Inhaluje sa náustkom, alebo maskou. Zvlhčovaním pľúc sa zároveň zlepšuje obranyschopnosť jemných slizníc a prináša úľavu pri kašli. Na jednu inhaláciu postačí 10 ml Vincentky, samotné inhalovanie trvá 5 až 10 minút (niekedy až 20 min., ak to odporúča lekár), čo závisí aj od inhalátora.
Keď vás trápi alergia, nádcha alebo prechladnutie zvýšte frekvenciu inhalovania na 2-3x denne. Popri medicínskej liečbe, ktorá je pri akútnych stavoch potrebná, prináša inhalácia Vincentky úľavu. Pri inhaláciách u alergikov je potrebné byť opatrným. Alergici užívajú rôzne spreje v špeciálnych inhalátoroch ako liek, preto sa o každej ďalšej inhalácii treba poradiť s alergológom.

Kedy a ako inhalovať

Večer pred spánkom je ideálny čas na inhaláciu, pretože k inhalácii je potrebný pokoj. Dôležité je aj správna poloha tela a spôsob dýchania. Pokiaľ to inhalátor umožňuje sadnite si pohodlne do kresla a inhalujte pred televízorom. Obzvlášť dôležité je, vytvoriť vhodné podmienky pre deti, ktoré čas vnímajú inak.
Striedajte pomalé a hlboké vdychy s pomalými a hlbokými nádychmi. Vhodné sú aj inspiračné a expiračné pauzy, ktoré zabezpečia dlhší kontakt liečiva s dýchacími cestami. Každý 4 – 5 vdych môže byť hlbší.

Aj bez inhalačného prístroja môžete doma inhalovať

Mnoho ľudí, si ešte pamätá naparovanie nad hrncom, keď sa začalo obdobie chorôb. Tak, ako to fungovalo v minulosti, to funguje aj dnes.
Do hrnca, najlepšie nerezového nalejete Vincentku (cca 2-3 cm) a pomaly ju zahrievate, než sa začne uvoľňovať para. (Pozor, nesmie dôjsť k varu Vincentky. Jej prevarením sa minerály a stopové prvky skryštalizujú a v organizme sú potom ťažko vstrebateľné). Keď sa začne para uvoľňovať, prehodíte si cez hlavu uterák a opatrne sa nakloníte nad hrniec v takej vzdialenosti, aby nedošlo k obareniu. Potom stačí dýchať 5 - 10 minút. Upozornenie: Dbajte na zvýšenú opatrnosť, aby nedošlo k obareniu či popáleniu o horúci hrniec. Nikdy nenechávajte inhalovať deti bez dozoru rodičov.

Ako pôsobí Vincentka

Vincenka, ktorá pochádza z Luhačovíc je vysoko mineralizovaná, hypotonická liečivá voda, ktorá má vysoký obsah sodíka. Svojím zložením hypotonickej kyselky s obsahom jodidov priaznivo ovplyvňuje obranyschopnosť.  Pomáha ako prevencia chronických bakteriálnych infekcií horných dýchacích ciest, chronickej nádchy, sinusitídy a chronickej polypóznej nasopharyngitídy. U detí preventívne pôsobí proti rozvoju recidivujúcej tracheobronchitídy a rinitídy.
Využívajú ju rekonvalescenti, športovci, ľudia, ktorí to prehnali s alkoholom, tehotné ženy aj deti. Pomáha regenerovať vnútorné prostredie človeka, po veľkých stratách potu.
Minerálna voda Vincentka sa nielen inhaluje, ale aj kloktá, pije, kúpe sa v nej, rozprašuje sa nosovým sprejom, používa sa na výplach. Vo výrobkoch na báze tejto minerálnej vody sa aj cmúľa, čistia sa ňou zuby, zvlhčuje sliznica a rozpúšťajú hlieny.

Súťažná otázka:

 Prostredníctvom čoho sa najlepšie inhaluje?

Správna odpoveď: Najlepšie sa inhaluje prostredníctvom inhalátora.
Kazetu vyhráva Peter Hrašna z Kolpotoviec

Srdečne blahoželáme!

Viac informácií je na www.vincentka.cz.