Existuje falošná, klamlivá motivácia pri chudnutí a cvičení alebo len nesprávny prístup?

Existuje falošná, klamlivá motivácia pri chudnutí a cvičení alebo len nesprávny prístup?

Je vaším cieľom pravidelne cvičiť a dopracovať sa k optimálnej hmotnosti? Super, tak okrem perfektnej výbavy na cvičenie si svoju kondičku zlepšujte v príjemnom prostredí, kde vás môžu „vyrušovať“ len samé milé prekvapenia. „Brzdou“ na váhe a pri cvičení môže byť neprimeraná motivácia, ktorá má dopad na psychiku a celkový fyzický výkon. Ako tomu dať STOP? Napríklad aj podľa týchto pravidiel!

Cvičenie nie je žiadnym záväzkom, ale prostriedkom na zlepšovanie zdravia

Cvičiť a zdravo sa stravovať začíname zvyčajne každým novým rokom. Zatiaľ čo jedni sa tohto predsavzatia vzdajú hneď v prvý týždeň, iní sa ešte ako-tak držia stanovených cieľov. Na čo tie ciele pri cvičení? Cvičenie by malo byť pre každého prirodzené, začlenené do bežného denného režimu a nie žiadnou povinnosťou.

Aké riziká prinášajú vopred zadané ciele pri cvičení? Prozaické! Po tom, ako stanovený cieľ dosiahnete, hrozí, že sa týchto návykov rýchlo vzdáte a opäť sa vrátite do svojho bežného stereotypu. Teraz ale bez cvičenia a kontroly svojej hmotnosti. Druhým „extrémom“ je nekontrolovane zaťažovať svoje telo ďalšími zmenami v cvičení a namiesto úspechov na posilňovacích strojoch budete viac a viac unavení. S únavou klesá dobrá nálada, citlivejšie začnete reagovať na názory druhých a nakoniec aj tak necháte cvičenie plávať...

Pre koho vlastne cvičíte?

Ďalším rizikom pri motiváciách v cvičení sú nedosiahnuteľné idoly a kritérium dokonalosti. Navyše, všetko chcete dosiahnuť okamžite a viac ako na správnosť cvikov a stravovania upriamujete svoju pozornosť na čísla – koľko ste schudli, koľko spálili a koľko vám ešte treba do vysnívanej postavy? A vôbec, dá sa to zistiť?!
Začiatočníkom nie je nikdy pohodlné cvičiť samostatne, bez odbornej pomoci a dohľadu. Zdravý životný štýl si taktiež vyžaduje istý harmonogram, plánovanie a vy sa nezaobídete ani bez objektívnej spätnej väzby. Áno, presne na to je osobný tréner tým najlepším. Nasmeruje vás k realistickým očakávaniam, ktoré úspech po úspechu môžete osláviť.

Na dnes to stačilo...!

Máte už odcvičené, zjedené (podľa osobného jedálnička) a to je jednoznačným dôkazom, že sa zlepšujete? Nepreháňate to napríklad s prílišnou sebadôverou? Od nej je už len krok k poľavovaniu. Vašou motiváciou sa zaraz môže stať viac gauč ako stroj na cvičenie, keďže pri cvičení neprechovávate skutočné emócie, ale len „plán na dnes“. Ani na dnes, ani na zajtra nestačí! Zdravý životný štýl je otázkou taktiež našej starostlivosti o telo pred, počas a dlho po cvičení. Naša kondícia je závislá aj od miery regenerácie, pohodlia, ktoré si vytvárame a s akým entuziazmom k tomu pristupujeme.  

Užívate si pocity po cvičení?

Po tréningu svoje úspechy konzultujte najprv s trénerom, ale potom sa pohrúžte do svojho prežívania. Ste sám so sebou spokojní? Usmievate sa? Alebo viac myslíte na prekážky, ktoré vás dnes dostali? Je to v poriadku, najmä v začiatkoch treba rátať so zmiešanými pocitmi a viac ako by ste sa mali cvičeniu oddávať, budete sám so sebou viesť „vojnu“. Aj tieto nedostatky sa dajú odstrániť.

Niekto potrebuje k cvičeniu skutočného rivala, ale s rovnakým „problémom“. Spoločne sa cvičí a chudne oveľa lepšie – vidíte sa v tom? Stále však platí, že aj tí dvaja potrebujú korigovať a občas uzemniť dobrou trénerskou radou. Vysvetlí vám, že nikto z vás nie je o nič lepším, len v takomto podpornom prostredí sa zameriate skutočne na cvičenie a sebadisciplínu. Aj v tomto smere máte mať rovnaké záujmy a záľuby, ťažšie sa bude cvičiť joga v tempe bežca a naopak.

Čo na to vaše okolie? Všímajú si vaše prvé úspechy, zmeny na tele a nešetria vás chválou? Tak v tom pokračujte a každú ďalšiu motiváciu radšej nazvite záľubou.

Tatiana