Aromaterapia počas prechladnutia a chrípky. Ktoré oleje pomáhajú?

Aromaterapia počas prechladnutia a chrípky. Ktoré oleje pomáhajú?

Vírusové ochorenia, ako napríklad prechladnutie či chrípka, si vyžadujú odpočinok, dostatok vitamínov a pomôžu aj esenciálne oleje.

Ak chcete z esenciálnych olejov čerpať maximum benefitov, je potrebné mať k dispozícii naozaj kvalitné a vedieť, ako ich použiť. Čo by ste mali vedieť?

Tipy, ako použiť esenciálne oleje

  • Počas zimy, keď je vzduch v interiéri prekúrený a suchý, je dobré používať zvlhčovače vzduchu s niekoľkými kvapkami esenciálneho oleja.
  • Vhodná je aj inhalácia. Ak nemáte inhalátor, urobte to tradičným spôsobom. Do hrnca s teplou vodou dajte esenciálny olej a zhlboka dýchajte s hlavou zakrytou uterákom.
  • Zriedené esenciálne oleje možno vmasírovať do pokožky, napríklad do chodidla. Praktické je to u detí, keď majú vysokú teplotu.
  • Výbornou voľbou je aj pridanie do kúpeľa.
  • Niektoré esenciálne oleje možno užívať aj vnútorne. Avšak vždy si treba dôsledne prečítať príbalový leták. Napríklad eukalyptový olej sa nikdy nesmie užívať vnútorne.

 
Zdroj: pixabay.com

Top 3 oleje, ktoré oceníte pri prechladnutí a chrípke

Viaceré esenciálne oleje uvoľňujú upchaté dutiny, pôsobia antibakteriálne a protizápalovo. Ktoré by ste mali mať v zimnej lekárničke?

  • Eukalyptus

Jedným z najvďačnejších esenciálnych olejov pri respiračných ochoreniach je eukalyptový olej. Získava sa z listov eukalyptu. Najkvalitnejšie eukalyptové esenciálne oleje pochádzajú, napríklad z Austrálie.

Silica disponuje antibakteriálnymi, antivírusovými a protizápalovými vlastnosťami. Oceníte ju aj vtedy, keď trpíte zadnou nádchou, pretože upokojí sliznice a pomôže s uvoľnením hustého hlienu.  

Ak dáte eukalyptový olej do zvlhčovača vzduchu, zabije baktérie a vírusy prítomné vo vzduchu.

  • Čajovník

Čajovník je známy najmä ako prírodná dezinfekcia, napríklad na rany či prostriedok na odstránenie kožných vyrážok. Pomôže aj s uvoľnením stuhnutého svalstva. Avšak oplatí sa dať ho aj do difuzéra, pretože ničí mikróby prítomné vo vzduchu. Samozrejme, pomôže aj so spriechodnením dutín a uvoľnením hlienu. Tiež je výborný na inhalovanie.

  • Škorica

Škoricová vôňa pôsobí blahodarne na nervovú sústavu, pretože upokojuje. Cez zimu je na nezaplatenie aj kvôli tomu, že má schopnosť organizmus zahriať zvnútra. V oleji je zastúpený eugenol, ktorý okrem iného zmierňuje bolesť a má protizápalové vlastnosti. Poradí si aj s baktériami vo vzduchu, a preto sa hodí na osvieženie vzduchu pri chrípke i nachladnutí.

Mirka