7 tipov, ako pomôcť svojej imunite na jeseň

S príchodom jesene, pochmúrneho a daždivého počasia, pribúda množstvo vírusových ochorení. Najlepší spôsob, ako sa im vyhnúť, alebo ich s ľahkosťou zvládnuť, je posilňovanie imunitného systému. Ako na to?

1. Obmedzte vysoko priemyselne spracované potraviny v jedálničku

Nadmerná spotreba potravín s vysokým obsahom rafinovaného cukru, múky, konzervantov, farbív či dochucovadiel značným spôsobom ovplyvňuje fungovanie imunitného systému. Imunita sídli v črevách, a preto ju posilníte konzumáciou pestrej škály základných potravín, ako napríklad zeleniny, ovocia, strukovín, celých zŕn, orechov, semien, za studena lisovaných olejov a tak ďalej.

2. Nezabúdajte na zeleninu a ovocie

Ani v jesennom období nezabúdajte na dostatočný prísun zeleniny a ovocia. Preferujte čerstvé plody, avšak na zahodenie nie sú ani sušené či mrazené. Spestrením jedálnička môžu byť tiež klíčky alebo mikrozelenina, ktoré si s trochou šikovnosti zabezpečíte svojpomocne. Napríklad mikrozelenina obsahuje o 40 percent viac vitamínov a pestrejšie spektrum antioxidantov ako dospelá zelenina. Navyše ju poľahky vypestujete na okennom parapete z kvalitných semiačok.

3. Nestresujte sa

Ak je človek šťastný, nemá dôvod byť chorý. Ak ho náhodou aj prekvapí nejaký vírus, rýchlo vyzdravie. Rozhodnite sa byť šťastným – ďakujte za všetko, čo máte, obklopte sa správnymi ľuďmi, naučte sa povedať nie, žite podľa seba, tešte sa z maličkostí, namiesto sledovania spravodajstva venujte čas blízkym, prijmite aj svoje negatívne emócie, venujte sa tomu, čo vás baví…

4. Buďte každý deň na čerstvom vzduchu

Minimom pre zdravie je 30 minút svižnej chôdze denne. Nájdite si každý deň čas a buďte čo najviac vonku – zájdite do prírody alebo do parku a pozorujte prírodu alebo si zacvičte. Zároveň to nepreháňajte s vrstvami oblečenia. Menej je v tomto prípade viac, pretože otužovať môžete začať aj tak, že sa budete ľahšie obliekať.

5. Obohaťte jedálniček o „niečo špeciálne“ na imunitu

Od neskorej jesene si nevie náš organizmus vyrobiť vitamín D za pomoci slnečných lúčov a zásoby z leta vydržia maximálne do Vianoc. Aj to len u tých, ktorí trávia počas leta veľa času vonku bez opaľovacieho krému. Preto môže byť namieste suplementácia vitamínu D. Okrem toho si môžete dať na podporu imunity každý deň, napríklad niekoľko plodov rakytníka, ktorý máte v mrazničke. Alebo si dopriať kávovú lyžičku slovenského medu s propolisom, materskou kašičkou, peľom a pergou. Možností je neúrekom.

6. Pitný režim obohaťte o čaje

Základom pitného režimu aj v jeseni by mala byť čistá voda alebo nesladené a neperlivé minerálky na denné pitie. Avšak nielen počas chladných mesiacov roka možno pitný režim obohatiť o čaje posilňujúce imunitu. Výborný je, napríklad zázvorový, lipový, rakytníkový či echinaceový.

7. Viac spite

Nedostatok spánku vedie nielen k únave, poklesu energie či podráždenosti, ale aj k priberaniu a oslabeniu imunity. Doprajte telu 7 – 9 hodín kvalitného spánku a poďakuje sa vám aj imunitný systém.

Mirka
 
Autor fotografie:www.pixabay.com