5 receptov na dezinfekčné prostriedky na ruky s antibakteriálnym a antivírusovým účinkom

Nie vždy máme možnosť umyť si ruky pod prúdom tečúcej vody. Záchranou v týchto chvíľach môžu byť rôzne dezinfekčné prostriedky v praktických baleniach určených do kabelky či kufríka, ktoré bežne kúpime v obchodoch, alebo si ich môžeme vyrobiť doma z niekoľkých ingrediencií.

  • Dezinfekcia z 3 ingrediencií inšpirovaná receptom WHO

Na prípravu budete potrebovať 400 ml alkoholu s koncentráciou 70 percent, 20 ml 3-percentného peroxidu vodíka a 7 ml glycerínu. Obsah doplňte 70 ml destilovanej vody a získate pollitra účinnej dezinfekcie. Ako postupovať? Všetky tri zložky spolu zmiešajte, dajte do nádoby s rozprašovačom a používajte vždy, keď nemáte možnosť umyť si ruky. Táto dezinfekcia vysušuje ruky, a preto je potrebné ošetrovať ich pravidelne krémom na ruky s hydratačným účinkom. Odporúčame ho mať v kabelke tiež.

  • Upokojujúca čisto prírodná dezinfekcia z aloy

Rastlinku aloe vera netreba nikomu z nás predstavovať. Známa je najmä vďaka svojím hojivým účinkom. Skvelo sa hodí aj na prípravu dezinfekcie na ruky. Ako na to? Pripravte si 100 ml čistého gélu z aloy, čajovníkový a levanduľový esenciálny olej – z každého použijete 10 kvapiek. Gél zmiešajte v miske s oboma esenciálnymi olejmi. V prípade, že sa vám zdá gél hustý, zrieďte ho s destilovanou (prevarenou) vodou. Potom ho nalejte do nádobky s dávkovačom a máte hotovú šetrnú, ale spoľahlivú dezinfekciu na ruky.

  • Dezinfekcia z 3 esenciálnych olejov

Mnohé esenciálne oleje disponujú významnými antivírusovými a antibakteriálnymi vlastnosťami. To môžeme využiť aj pri príprave dezinfekcie na ruky – zmiešajte 10 kvapiek čajovníkového oleja, 6 kvapiek rozmarínového oleja, 6 kvapiek kadidlového oleja a deci destilovanej vody.

  • Extra účinná dezinfekcia vo forme gélu

Aj v tomto prípade bude hrať jednu z hlavných úloh rastlinka aloe vera v podobe čistého gélu. Na prípravu tohto dezinfekčného prostriedku budete potrebovať 120 ml aloe vera gélu, 10 ml 60-percentného liehu, 3 ml 3-percentného peroxidu vodíka a 3 kvapky tymianového esenciálneho oleja.  Ako postupovať? Všetky suroviny spolu dokonale zmiešajte a gélom naplňte vhodnú nádobku s dávkovačom.

  • Voňavá dezinfekcia na ruky

Prichystajte si pol čajovej lyžičky xantánovej gumy, 30 g glycerínu, 60 ml domáceho (vodky), 7 kvapiek nimbového, 12 kvapiek levanduľového a 8 kvapiek čajovníkového esenciálneho oleja. Ingrediencie pridávajte jednu po druhej, pričom zmes vždy dobre pretrepte vo fľaške.

Mirka
 
Autor fotografie:https://pixabay.com/photos/hygiene-health-hands-doctor-3517277/