4 overené tipy, ako prirodzene podporiť metabolizmus

4 overené tipy, ako prirodzene podporiť metabolizmus

Od rýchlosti metabolizmu sa odvíja spaľovanie kalórií a tým pádom aj vzhľad našej postavy, ale i nálada a hladina energie. Ak ste v poslednom čase začali priberať a jete stále rovnako, trápi vás dlhodobejšia únava, tráviace problémy, poruchy nálady, ťažkosti so spánkom, nadmerný smäd, ťažkosti s koncentráciou, je pravdepodobné, že vás metabolizmus by potreboval nakopnúť. Ako to urobiť prirodzene?

Dajte raz a navždy zbohom diétam

Jednou z najčastejších príčin spomaleného metabolizmu sú rôzne diéty, ktoré sú napriek mnohým varovaniam odborníkov stále populárne. Ich podstata väčšinou spočíva v drastickom obmedzení denného energetického príjmu, poprípade vo vylúčení niektorej makroživiny z jedálnička, pričom najčastejšie sa jedná o sacharidy.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo urobí vaše telo, keď mu nedáte to, čo potrebuje? Nuž, začne šetriť energiu. Telo spomalí spaľovanie tukov a budovanie svalovej hmoty, ktorá je jedným z kľúčov k dobre fungujúcemu metabolizmu. Takisto budete často pociťovať hlad a smäd.

Naopak, ak si každý deň doprajete v pravidelných intervaloch zdravé, pestré a vyvážené jedlo, budete v pohode nielen fyzicky, ale aj psychicky. S pozitívnou mysľou a dostatkom energie, ktorú môžete využiť napríklad na poriadny tréning, sa vám bude chudnúť skvelo.

Nepodceňujte spánok a regeneráciu

Nespočetné množstvo vedeckých štúdií prepojilo nedostatok spánku so spomaleným metabolizmom. Negatívny vplyv na jeho fungovanie má aj pretrénovanie, resp. nadmerné množstvo fyzickej aktivity nevykompenzované dostatočnou regeneráciou.

Riešením je minimálne 7 hodín kvalitného spánku. Ak to preháňate s fyzickou aktivitou, nejaké tréningy počas týždňa vynechajte, alebo zväčšite veľkosť porcií jedla a doprajte si dostatočnú regeneráciu napríklad vo forme masáže.

Urobte zmeny v tréningovom pláne

Ak denne beháte dve hodiny na bežeckom páse už niekoľko týždňov a ručička váhy začala stáť na jednom mieste, nečudujte sa. Telo si na záťaž zvyklo. Riešením je zaradiť do tréningu napríklad beh do kopca, alebo vyskúšať na bežeckom páse vysoko intenzívny intervalový tréning spočívajúci v pravidelnom striedaní fáz, keď pôjdete na maximum (šprint) a oddychu (chôdza).

Okrem kardio tréningu je pri chudnutí veľmi dôležitý aj silový tréning s váhou vlastného tela alebo s činkami. Vďaka nemu si vyformujete postavu a získate svalovú hmotu, pričom platí, že čím viac svalov máte, tým viac tuku spálite aj vtedy, keď budete doma leňošiť.

Obmedzte vysoko spracované potraviny v jedálničku

Ľudský organizmus potrebuje kvalitné palivo, ktoré mu poskytne nielen energiu, ale aj vitamíny, minerály, stopové prvky a ďalšie dôležité látky. Ideálnou voľbou pre pevné zdravie i štíhlu postavu sú základné, minimálne spracované potraviny (celé zrná, orechy, strukoviny, neochutené jogurty, čerstvé mäso…).

Ak fungujete na vysoko priemyselne spracovaných potravinách, ako sú polotovary, potraviny z bielej múky a s vysokým obsahom cukru, údeniny, paštéty a mnohé ďalšie, dávate svojmu telu veľké množstvo nevhodnej energie, ale aj konzervantov, farbív, zvýrazňovačov chuti a ďalších nežiaducich látok.

Konzumácia týchto potravín zásadným spôsobom ovplyvňuje fungovanie metabolizmu a navyše je prepojená so vznikom chronických chorôb.

Mirka