10 tipov na vylepšenie protizápalovej stravy

10 tipov na vylepšenie protizápalovej stravy

Chronický zápal je jedným z najčastejších spúšťačov srdcových chorôb, rakoviny, astmy, psoriázy či reumatoidnej artritídy. Príčin vzniku chronického zápalu je viacero, ako stres, absencia pohybu, fajčenie, konzumácia vysoko priemyselne spracovaných potravín či genetická predispozícia.

Niektoré potraviny pôsobia protizápalovo, iné prozápalovo. Ako zistiť, ktoré sú to? Inšpirovať sa môžete stredomorskou potravinovou pyramídou alebo DASH diétou, ktoré zahŕňajú najmä potraviny s protizápalovým účinkom.
Podstata protizápalovej stravy tkvie vo vylúčení vysoko priemyselne spracovaných potravín a, naopak, zaradení základných, teda skutočných potravín do jedálnička.
Okrem toho je dôležité myslieť aj na ďalšie podstatné veci, a preto máme pre vás niekoľko tipov, ako vylepšiť protizápalový jedálniček.

Preferujte rozmanitosť
Protizápalový jedálny lístok by mal byť zdravý, vyvážený a pestrý. Usilujte sa do neho zaradiť širokú škálu základných potravín. Nebojte sa skúšať nové chute a pripravovať zaujímavé recepty.

Dbajte na prísun čerstvých potravín
Niektoré výživové pyramídy odporúčajú skonzumovať 700 – 800 g zeleniny a ovocia denne v rôznej podobe. Základ, samozrejme, tvorí čerstvé ovocie i zelenina, avšak napríklad zelenina je výborná aj varená či pečená. Nezabúdajte, že čím farebnejšie ovocie a zeleninu zvolíte, tým lepšie, pretože vaše telo bude mať k dispozícii pestrú škálu živín, vrátane antioxidantov.

Jedzte viac strukovín
Strukoviny sú bohaté na komplexné sacharidy, bielkoviny, viaceré vitamíny, minerálne látky, antioxidanty i vlákninu. V našom jedálničku by mali byť zastúpené rôzne strukoviny, ako hrach, šošovica, fazuľa, cícer, bôb a to aspoň 3 razy týždenne.

Používajte hlavne extra panenský olivový olej
Za studena lisovaný olivový olej používajte vo všetkých pokrmoch, v ktorých je to možné. Pri pečení siahnite napríklad po prepustenom masle. Vyhýbajte sa rafinovaným olejom a margarínom, a aj nadmernej spotrebe živočíšneho masla.

Znížte spotrebu živočíšnych bielkovín
Bielkoviny nie sú zastúpené iba v mäse, vajíčkach či mliečnych výrobkoch. Nachádzajú sa aj v strukovinách, celých zrnách, orechoch či semenách. Využite to.

Uprednostňujte lokálne potraviny od poctivých farmárov
Vždy je lepšie siahnuť po fazuli od poctivého pestovateľa z vášho regiónu ako po čínskej fazuli v bio kvalite. Kúpou kvalitných lokálnych potravín získate skvelý základ pre zdravý jedálny lístok a zároveň podporíte slovenskú produkciu.

Hrešte červeným vínom alebo horkou čokoládou
Pohár lahodného červeného vína alebo kvalitnej horkej čokolády padne vhod snáď každému. Pokiaľ si ich doprajete s mierou, neublížia vám, práve naopak. Dožičiť si ich môžete aj v rámci protizápalového jedálnička.

Suplementujte omega-3 tuky
Ideálne je prijímať protizápalové omega-3 tuky formou konzumácie kvalitných rýb. Avšak na Slovensku je pomerne zložité dostať sa ku kvalitnej rybe, a preto je namieste zvážiť suplementáciu týchto prospešných tukov.

Pite čistú vodu
Zabudnite na ochutené minerálne vody, sladké limonády či energetické nápoje. Gro vášho pitného režimu by mala tvoriť čistá voda, obohatená o bylinkové čaje bez cukru, poprípade riedené ovocné či zeleninové šťavy.

Jedlá dochucujte bylinkami
Chuť i nutričnú hodnotu jedál zvýšite použitím čerstvých alebo sušených byliniek a korenín. Medovka, tymian, rasca, kurkuma či zázvor dodajú jedlu skvelú chuť i množstvo protizápalových látok.

Mirka