Čo na vás čaká pri stavbe nového domu

Čo na vás čaká pri stavbe nového domu

Patríte medzi ľudí, ktorí sa rozhodli postaviť si nový dom? Ktorým úradom musíte to musíte oznámiť? Rozmýšľate nad malým bungalovom alebo viac poschodovým palácom? Otázok je mnoho a problémov so stavebným materiálom ešte viac. Čo všetko vás  pri výstavbe nového domu čaká si zodpovieme v nasledujúcich riadkoch.

Nad pozemkom porozmýšľajte

Výber pozemku patrí medzi vrchol rozhodovacieho procesu pri stavbe nového domu. Prečo je tomu tak? Peniaze. Pozemok patrí medzi najdrahšie položky rozpočtu. Preto je dôležité vyberať primeraný pozemok nie len svojej peňaženke ale aj svojim potrebám.  Pozor na inžinierske siete! Ak nájdete pozemok, ktorého cena sa vám zdá prinízka, overte si, či sú v cene započítané aj inžinierske siete. Prehliadnutie, že inžinierske siete na pozemku chýbajú by vás mohlo stáť ďalšie nemalé peniaze navyše. Medzi inžinierske siete patria: pripojenie na rozvody vody, zemný plyn elektrickú energiu, prípojka kanalizácie, telefónna prípadne televízna sieť.

Stavebné povolenia

Asi najnepríjemnejšia časť celého procesu je množstvo byrokracie, ktoré musíte vybaviť, skôr než sa do stavania pustíte. Myslite na to, že na stavbu domu budete potrebovať stavebné a územné povolenie. Bez týchto dvoch zásadných dokumentov nie je možné dom postaviť a následne ho užívať. Čo všetko ma teda čaká pred samotnou stavbou? Informácie o pozemku a inžinierskych sieťach, projekt na stavebné povolenie, žiadosť o stavebné povolenie – ideálnym urýchlením stavebného povolenia je obehať susedov v okolí a poprosiť ich o písomný súhlas so stavbou.

Po výbere vhodného pozemku a sérii „papierovačiek“, ktoré vám zaberú množstvo času prichádza samotná realizácia a stavba domu. Ako postupovať a na čo si dať pozor?

Základová doska domu

Stavba vždy začína od základov. Správny základ musí spĺňať niekoľko dôležitých vlastností. Musí byť kvalitný, pekný, rovný a správne zhotovený. Nesprávne zhotovený a nekvalitný základ totiž môže spôsobiť problémy celej stavbe. Nechajte si poradiť odborníkmi. V tomto bode procesu stavania určite stavte na skúsených majstrov. Tí  pripravia dostatočne veľké množstvo betónu rovnakej kvality oveľa rýchlejšie ako vy. Nemusíte sa tak obávať, že základová doska bude nekvalitná. Dôležitá je aj budúca výška podlahy. Na základe toho určíte, aké množstvo betónu použijete. Dom by nemal byť  príliš nízko, pretože do budúcna riskujete napríklad zatopenie pivnice, rovnako by však nemal byť ani príliš vysoko.

Hrubá stavba a pevný veniec

Základová doska je na svojom mieste a vy môžete prejsť k ďalšiemu kroku svojho vytúženého domu. Hrubá stavba vlastne znamená postaviť svoj domov na „hrubo“ bez akýchkoľvek estetických úprav. Súčasťou hrubej stavby je realizácia všetkých nosných konštrukcií a priečok, taktiež sem patrí realizácia stužujúcich vencov, výstavba krovu, strechy a prípadne izolácia. Jedným z najdôležitejších prvkov hrubej stavby je stužujúci veniec. Práve kvalitný veniec zabezpečí, že vaša stavba bude silná a pevná. Pod pojmom veniec sa myslí vodorovná konštrukcia, ktorá rovnomerne prenáša zaťaženie do stien a obvodových múrov, čím zároveň spevňuje celú stavbu. Vence sa odlievajú do vopred pripraveného debnenia. Tradičným spôsobom je debnenie pomocou dreva (dosiek a hranolov). Takýto typ debnenia však predstavuje príliš veľkú námahu a stratu času. Jedným z efektívnejších variantov predstavujú debniace systémy od VELOXU. Debnenie vencov VELOX prichádza na trh so štiepkocementovými doskami, ktoré majú niekoľko výhod. Takýto typ dosky v sebe ukrýva vynikajúce parametre pre tepelnú a zvukovú izoláciu. Medzi najväčšie výhody patrí najmä rýchlosť debnenia. Zhotovenie je veľmi rýchle – jeden meter obojstranného debnenia zvládnete svojpomocne už za 4 minúty. Montáž debnenia vencov začína pred uložením výstuže vencov. K nosným stenám sa debnenie vencov VELOX pripevňuje montážnymi sponami s antikoróznou úpravou, pričom spony aj samotné dosky zostávajú po betonáži súčasťou stavebnej konštrukcie. Dĺžka spon odpovedá šírka muriva. Vencová doska sa opatrí sponami do zárezu dosky a uloží sa na konštrukciu múru. Osadené dosky sa vzájomne zaisťujú skrutkou alebo klincom cez hranu dosky a rohy sa fixujú dvoma spojmi.

Konečné úpravy dodajú pocit domova

Pri konečných úpravách nadobudnete, že vás vysnívaný domov má také parametre ako ste si predstavovali. Pod pojmom konečné úpravy na stavbe myslíme  v exteriéry nahodenie omietok, zatepľovanie a výber farby domu, v interiéry položenie podláh, dlažieb, obkladov, maľovanie stien, dokončenie kuchyne s kúpeľňou, osádzanie spotrebičov a nábytku. Po dokončení týchto prác je váš domov pripravený k nasťahovaniu a plnohodnotnému bývaniu.

Pozor na ceny a dostupnosť materiálov!

Neustále zdražovanie materiálov môže výrazne navýšiť váš rozpočet. Urobte si dôkladný prieskum trhu toho, čo a kde nakúpite. Jeden produkt môžete nakúpiť lacnejšie v jednej predajni no ďalší môže byť lacnejší inde. Nehovoriac o dostupnosti materiálov, ktorého je momentálne nedostatok. Čakať alebo pozastaviť výstavbu vášho domu je to posledné čo by ste chceli.

FOTO: VELOX