Nezabudnite na správnu a kvalitnú cyklistickú výbavu Vašich detí

Bezpečnosť na prvom mieste

Každý správny a starostlivý rodič učí svoje dieťa už od malého veku bezpečnosti na cestách. V ďalšej výučbe pokračujú aj učitelia v škole prostredníctvom dopravnej výchovy alebo účelových cvičení. Pravidlá cestnej premávky by sme mali poznať všetci-či už ako chodci, cyklisti, motocyklisti alebo vodiči automobilov.
Pre deti je dôležité poznať povinnosti chodcov a cyklistov. Ak ste športovo založeným rodičom a vediete svoje deti k tomu, aby milovali cyklistiku, určite ich učíte aj správaniu na cestách. Už malé dieťa vie, že povinnou výbavou každého malého cyklistu je detská prilba na bicykel. Jej prvoradou funkciou je ochrana hlavy v prípade pádu u bicykla. Estetická stránka je tiež dôležitá, ale tá už závisí od jednotlivca.

Vhodné cyklistické oblečenie

Oblečenie na bicykel je určené pre mužov, ženy i deti. Ak trávite so svojimi deťmi pomerne veľa času na bicykli a jazdíte na dlhšie trasy, bolo by vhodné, aby Vaše dieťa malo detské cyklistické oblečenie. K tomu patrí aj pevná obuv, v prípade detí napr. tenisky či botasky s protišmykovou podrážkou a najlepšie bez šnúrok. Mohlo by sa totiž stať, že sa šnúrky rozviažu, zamotajú do kolesa a príde k úrazu.
Pre väčšiu bezpečnosť malého cyklistu slúžia aj reflexné doplnky jeho oblečenia a bicykla, rovnako ako správne umiestnené osvetlenie. V neposlednom rade treba skontrolovať aj technický stav bicykla, aby ste predišli zbytočným nepríjemnostiam. V prípade detských cyklistov sú dôležité aj cyklistické okuliare, ktoré chránia oči nielen pred dotieravým slniečkom, ale aj pred vetrom, dažďom, hmyzom, prachom či kamienkami.

Správanie na cyklotrase i mimo nej

V súčasnosti existuje už takmer v každom meste niekoľko cyklotrás a vytvárajú sa neustále ďalšie. Sú však aj úseky, cez ktoré treba prejsť aj mimo cyklotrasy. Ako sa teda správať na cyklotrase a mimo cyklotrasy?
Ani na cyklotrasách deti nesmú zabúdať na bezpečnosť. Aj tu existujú pravidlá, ktoré je nutné dodržiavať-jazda vpravo, obiehanie iba vtedy, keď je bezpečné, dodržiavanie rozstupov a správnej rýchlosti, ohľaduplné správanie voči ostatným cyklistom.
Mimo cyklotrasy tiež platia isté pravidlá, podobne ako na cyklotrase. Preto treba najprv naučiť deti pravidlám cestnej premávky a potom s nimi vyraziť na cesty. Ak budeme všetky pravidlá rešpektovať my sami, staneme sa  najlepším príkladom aj pre svoje deti.
Ak hľadáte správne cyklistické oblečenie a doplnky pre svoju rodinu, aby ste mohli vyraziť v plnom nasadení za cyklistickým dobrodružstvom, mohli by Vás zaujať produkty e-shopu Holokolo.sk, v ktorom si príde na svoje každý cyklista-malý i veľký.