Máte doma alergika či malé dieťa? Vyskúšajte pranie s mydlovými orechmi

Snažíte sa správať ekologicky a hľadáte prací prostriedok, ktorý bude ohľaduplný k prírode? Trápi vás pravidelne ekzém, alergie alebo máte doma malé dieťa, preto chcete prostriedok na pranie šetrný k pokožke? Jednu z možností vám ponúka samotná príroda – mydlové orechy (Sapindus mukorossi).
Sapindus mukorossi je listnatý strom, ktorý rastie v Indii a Nepále. Dari sa mu aj vo vysokých nadmorských výškach v nenáročnej pôde. Jeden strom ročne ponúka 30 – 35 kíl orechov zlatohnedej farby. Plody, resp. škrupinky z orechov, sa používajú najmä na čistiace účely, konkrétne na pranie. Obsahujú totiž prírodný saponín, ktorý má prirodzené čistiace a dezinfekčné schopnosti. V Indii sa orechy tohto listnatého stromu využívajú aj ako prostriedok na odstránenie vší z vlasov.
U nás sa mydlové orechy dajú kúpiť v špecializovaných obchodoch ako prací prostriedok vhodný na pranie v práčke i v rukách. Okrem škrupiniek obsahuje balenie mydlových orechov aj bavlnené vrecko, do ktorého sa pred praním vloží primerané množstvo škrupín.
Výhody mydlových orechov pri praní
Zdravý životný štýl vedie mnohých ľudí prirodzene k tomu, aby sa ohľaduplnejšie správali aj k prírode. To môžeme urobiť počas dňa pri mnohých činnostiach, ako je triedenie odpadu a separácia bioodpadu, šetrenie vodou či elektrickou energiou a takisto ekologickejšie pranie. Mydlové orechy predstavujú čisto prírodnú alternatívu, ktorá bielizeň vyperie. Zároveň predlžuje jej životnosť (zachováva farby) a nespôsobuje alergické reakcie, ako je napríklad podráždenie pokožky. Aj z tohto dôvodu používanie mydlových orechov na pranie ocenia ľudia s citlivou pokožkou a kožnými problémami.
Mydlové orechy možno použiť na pranie pri všetkých teplotách. Výhodou je aj to, že dlho vydržia, resp. nie sú iba na jedno použitie. Dokonale vyperú všetky materiály, vrátane vlny alebo hodvábu. Ak periete približne 3 razy týždenne, polkilové balenie vám vydrží zhruba 6 mesiacov.
Tip na voňavú bielizeň
Nestačí vám neutrálna vôňa mydlových orechov, pretože máte radšej výraznejšie arómy? Potom siahnite po kvalitnom esenciálnom oleji a pridajte niekoľko kvapiek do práčky.
Mirka 


Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/bielize%c5%88-such%c3%a9-zavesi%c5%a5-963150/