Expresná preprava, FTL preprava či LTL preprava?

Ak ste práve vstúpili do sveta podnikania, je nekonečné množstvo vecí, v ktorých sa budete musieť zorientovať a jednou z nich je aj logistika. Strácate sa v pojmoch expresná preprava, FTL preprava, LTL preprava..? Neviete, ako si vybrať ten správny spôsob prepravy pre váš náklad? Pozrite sa spolu s nami na tri najčastejšie využívané spôsoby prepravy a zistite o nich viac.

Expresná preprava

Hlavná výhoda expresnej prepravy vám musí byť jasná už len zo samotného názvu. Áno, ide o ten najrýchlejší spôsob, ako môžete prepraviť svoju zásielku do susedného mesta, ale aj do krajiny vzdialenej tisícky kilometrov. Základom však je vybrať si spoľahlivú logistickú firmu, ktorá sa na tento typ prepravy špecializuje. Pri výbere sa zamerajte hlavne na to, či firma preberá za zásielku zodpovednosť, či vám garantuje včasné doručenie, prípadne či má k dispozícii zákaznícky servis 24/7, na ktorý sa môžete kedykoľvek obrátiť.

Toto všetko vám ponúka spoločnosť Focus Logisticsspoľahlivý partner v logistike.

Expresná preprava je priamo previazaná s princípom JIT (just-in-time) logistiky. Ten spočíva v tom, že firma má na sklade len minimálne množstvo zásob, avšak agilne reaguje na potreby svojich zákazníkov, a tak vyrába alebo nakupuje tovar len na základe aktuálneho dopytu. Rýchla a spoľahlivá preprava tovaru je neoddeliteľnou súčasťou JIT logistiky, preto firmy uplatňujúce tento princíp využívajú expresnú prepravu od menších dopravcov, s ktorými majú vybudované dlhodobé vzťahy a ktorí sú schopní flexibilne reagovať na ich potreby.
Expresná preprava, FTL preprava či LTL preprava?
Zdroj: Paul Volkmer | UNSPLASH.COM

FTL preprava (full-truck-load)

Preprava, pri ktorej kamión preváža iba jeden náklad a ten plne vyťažuje celý jeho ložný priestor, sa nazýva celovozová FTL preprava. Tento spôsob prepravy so sebou prináša hneď niekoľko výhod – logistická firma vyzdvihne náklad priamo u vás a doručí ho na miesto určenia tým istým vozidlom bez akejkoľvek prekládky na termináli. Vďaka tomu sa minimalizuje riziko poškodenia tovarupredíde sa tak časovým sklzom, ktoré hrozia napríklad pri LTL preprave.

LTL preprava (less-than-truckload)

Pre firmy, ktoré potrebujú prepraviť náklad, ktorý nie je dostatočne veľký na to, aby zaplnil celý kamión, je k dispozícii LTL preprava. Tá funguje tak, že logistická firma skonsoliduje viacero menších zásielok od rôznych odosielateľov do väčších skupín a tie následne doručí na miesto určenia. Pre odosielateľov je to výhodné predovšetkým z finančného hľadiska, pretože pri LTL preprave platia za svoj náklad iba alikvotnú čiastku z celkovej ceny dopravy. Naviac, ak využívate LTL prepravu, znižujete tak uhlíkovú stopu – je to stále ekologickejšie riešenie, než poslať na cesty poloprázdny kamión.
Autor fotografie:Timelab Pro | UNSPLASH.COM