Čím ozdobiť hrob namiesto umelých kvetov a vencov?

Blíži sa sviatok Všetkých svätých. Navštevujeme cintoríny, zdobíme hroby blízkych, zapaľujeme sviečky a možno viac ako bežne premýšľame nad pominuteľnosťou života.

Väčšina z nás pri úprave hrobov blízkych automaticky siahne po umelých kvetoch a vencoch v domnienke, že sú odolné voči poveternostným vplyvom. V skutočnosti mnohé z nich rýchlo vyblednú a po nejakom čase skončia v kontajneri.

Hrob sa dá ozdobiť aj inak – ekologickejšie a vkusnejšie. Inšpirujte sa našimi tipmi, ktoré vám pomôžu vyriešiť dilemu, ako ozdobiť hrob pred sviatkom Všetkých svätých.

Živé kvety, stromčeky a kríky

Priniesť na hrob kyticu rezaných kvetov je kvôli prvým mrazom nepraktické riešenie. Hlavne vtedy, keď hrob pravidelne nenavštevujete. Oveľa lepšou alternatívou sú kvety v kvetináči. Pre chladné jesenné dni sú výbornou voľbou chryzantémy. Avšak je dobré kvetináč zabaliť do ochrannej fólie, ktorá chryzantémy ochráni pred mrazom.
V kvetinárstvach zoženiete aj drobný krík v kvetináči s názvom gaultéria ležatá (Gaultheria procumbens). Je to mrazuvzdorná, vždyzelená rastlina a hrob ozdobí červenými bobuľami. Vyhovuje jej polotieň s mierne kyslou, jemne vlhkou a dobre priepustnou pôdou.
Ďalšou skvelou ozdobou hrobu môže byť hebe. Miluje svetlé miesto, vlhkú a kyslú humóznu pôdu. Hebe patrí medzi vždyzelené trvalky.
Ďalšími vďačnými trvácimi rastlinami, vhodnými aj na hrob, sú vresovce. Zoženiete ich v rôznych farbách i tvaroch. Väčšinou sa jedná o rastliny nenáročné na pestovanie.

Sušené kvety

Ak vám naozaj záleží na tom, aby kytica na hrobe bola originálna a zároveň chcete šetriť planétu, použite sušené kvety. Mnohí z nás si nechávajú vysušiť napríklad darovanú kyticu kvetov z oslavy menín či narodenín. Ak je to aj váš prípad a máte ich doma viacero, vytvorte zo sušených kvetov originálnu kyticu alebo ikebanu na hrob podľa vašich predstáv. Samozrejme, sušené kvety sú bežne dostupné aj v kvetinárstvach.

Prírodné vence

Prírodné vence si s troškou šikovnosti a kreativity vytvoríte aj sami doma. Postačia vám na to suroviny z prírody, ako napríklad opadané farebné listy, šišky, gaštany, šúpolie z kukurice, konáriky, bobuľky rakytníka a podobne.

Ekologické sviečky v sklenených svietnikoch

Dnes nie je žiadny problém zohnať namiesto bežných sviečok a kahancov ekologickejšie alternatívy. Môžete ich umiestniť napríklad do vlastnoručne vyrobeného svietnika zo skla. Stačí použiť sklený pohár na zaváranie a oblepiť ho sušenými farebnými listami zo stromov. Návody, ako zhotoviť svietniky zo sklenených pohárov a nádob, nájdete vo videách na internete bez najmenších problémov.

Mirka