Chrániče sluchu ako detská vstupenka na rockový koncert, ale aj nástroj pre lepšiu koncentráciu

Rovnako ako chránime oči pred slnkom tmavými okuliarmi, mali by sme chrániť aj svoje uši pred hlukom. U detí to platí dvojnásobne, riziko trvalého poškodenia sluchu je u nich väčšie ako u dospelých. Elegantné a praktické riešenie predstavujú chrániče sluchu 3M Peltor Kid. Vďaka nim už rodičia nemusia váhať, či zobrať svoje ratolesti na hudobný festival, jarmok alebo letecký den. V Nemecku navyše využívajú chrániče sluchu aj v škole, deti sa s nimi vedia lepšie sústrediť.

Hluk z cestnej premávky, kosenia trávy, pokrikovania detí na ihrisku, stavebných strojov, decibely na zábavných akciách, to všetko vytvára akustický smog. Vysokej hladine hluku sa ucho len tak nevyhne. Pokiaľ je mu však detské uško  vystavené na dlhší čas, môže sa stať, že dieťa bude horšie rozumieť, zhorší sa mu prospech v škole, nebude tak ľahko nadväzovať kontakty s ostatnými a uzavrie sa do seba.

Keď hudbu v ušiach vystrieda doživotné šumenie

Foniatri stále častejšie upozorňujú na zhoršujúci sa sluch predovšetkým mladých ľudí. Výskytu nedoslýchavosti či vnútroušného šumenia u tridsiatnikov sa už lekári ani nedivia. Na vine je príliš hlasné prehrávanie hudby a vysoké decibely na koncertoch a hudobných festivaloch. „Hlasitosť hudby na takýchto festivaloch sa veľakrát vyrovná hlučnému výrobnému podniku. S tým rozdielom, že v takomto podniku všetci zamestnanci automaticky používajú chrániče sluchu,“ upozorňuje Jiří Kolařík zo spoločnosti 3M. Riziká sú pritom závažné a k trvalému poškodeniu sluchu sa môžu pridať aj ďalšie zdravotné ťažkosti. Vysoký krvný tlak, žalúdočné vredy, infarkt alebo dokonca cievne mozgové príhody dokáže zapríčiniť nadmerný hluk.

To ale neznamená, že by rodiny mali rezignovať na spoločenský život a sedieť s deťmi doma. Rozumnejšie je premýšľať nad účinným spôsobom ochrany, aký ponúkajú napríklad práve chrániče sluchu. Vďaka nim môžu deti sprevádzať rodičov na miesta, ktoré by inak pre ich sluch predstavovali riziko.

Nielen ako ochrana sluchu, ale aj zlepšenie pozornosti

Aj keď to nie je ich pôvodný účel, chrániče sluchu tiež perfektne fungujú na zlepšenie pozornosti. Tento koncept otestovali prvýkrát v Nemecku a výsledok ich veľmi prekvapil. Prvotné pochybnosti vystriedalo nadšenie ako zo strany učiteľov, tak aj žiakov. Mnohým sa vďaka cielenému použitiu chráničov sluchu 3M Peltor Kid v rôznych úsekoch vyučovania darí zlepšovať výsledky. Niektoré deti už ich počas riešenia úloh a písomiek dokonca samy žiadajú.

Praktická a pohodlná ochrana

Špeciálne pre deti vyvinula spoločnosť 3M chrániče 3M™ Peltor™ Kid. Ochránia ich pred hlukom pri spoločenských a voľnočasových aktivitách. Sú pohodlné a deťom neprekážajú. Veľký priestor vnútri mušlí obmedzuje zahrievanie a potenie, vankúšiky vnútri je možné ľahko vymeniť a udržiavať tak chrániče sluchu v čistote. Vyrábajú sa v dvoch farebných variantoch – žltozelené a ružové. Výstražné fluorescenčné farby priťahujú pozornosť a zvyšujú tak bezpečnosť detí.