ČO ZATRASIE RODINNÝMI ROZPOČTAMI V ROKU 2023?

Minulý  rok priniesol rekordnú infláciu, výrazný rast úrokov pri pôžičkách a ekonomické prostredie neprialo ani investorom. Andrea Kasanická Straková zo spoločnosti Partners, však vidí v ekonomických ukazovateľoch istú nádej. V každom prípade platí - šťastie praje pripraveným.

Ako prečkať ťažšie obdobie s minimálnou ujmou pre peňaženku?

1.    OBMEDZTE VÝDAVKY

Mnohí stále míňajú aj na to, čo nepotrebujú. Ak chcete finančne zvládnuť rok 2023, začnite so zodpovedným auditom rodinného rozpočtu. Zapisujte si všetky výdavky a obmedzte tie, ktoré nie sú nevyhnutné. Zapisovanie výdavkov vedie ku konzervatívnejšiemu míňaniu. Vyššie pravidelné výdavky vykryte z výdavkov na zábavu a potešenie. Ak sa v rozpočte objavia nové položky (najmä pravidelné – napríklad zvýšené energie), sadnite si, ako rodina a diskutujte, z akých iných výdavkov sa budú financovať.

2.    OTESTUJTE  SI ZDRAVIE SVOJICH FINANCIÍ

Koľko z príjmu míňate na bežnú spotrebu? Podľa ideálnych finančných mier by to nemalo byť viac, ako 40% z prímu. Zároveň je dobré mať vytvorenú rezervu na neočakávané výdavky vo výške 10%, 20% investovať a na splátky úverov dávať maximálne 30%.

3.    NEBOJTE SA DLHODOBÉHO INVESTOVANIA

Aj keď investovanie aktuálne zažíva obdobie poklesov, stále je najúčinnejším nástrojom na ochranu majetku. Navyše situácia prináša množstvo investičných príležitostí. Nevenujete sa investovaniu profesionálne? Nevadí. Vhodným nástrojom pre začiatočníkov sú ETF fondy, prípadne podielové fondy. Ich výhodou je široká diverzifikácia do veľkého počtu cenných papierov. Okrem toho si pri nich viete vybrať hotové portfólia zložené z viacerých fondov, pričom každý fond v ňom zastupuje iný región, prípadne iný sektor. Takéto portfólio je zložené primárne z akcií, dlhopisov a realít. Stále platí, že najúčinnejším nástrojom je dĺžka investovania. Čím dlhší investičný horizont, tým väčší podiel akcií.

TIP odborníka: Ako rozložiť investície?

  •  Pri horizonte 5 rokov by mali portfólio tvoriť akcie v pomere 15 %, dlhopisy 55 % a reality 30 %
  •  Pri horizonte 15 rokov sa zvyšuje podiel akcií až na 70 % - 80 %. Zvyšnú časť môžu zastupovať reality vo    forme realitných fondov.
  •  Pre začiatočníkov je však najvýhodnejšie zveriť sa do rúk skúsených odborníkov.

NIEKOĽKO DOBRÝCH RÁD ODBORNÍKA NA ROK 2023

  • Neberte si žiadne nové úvery nepoužívajte kreditku a nechoďte na účte do mínusu.
  • Ak máte aktuálnu fixáciu hypotéky na dlhšie obdobie, odporúčam si dať vypočítať splátku napríklad pri úroku 4 % a rozdiel medzi aktuálnou splátkou a budúcou možnou smerovať do rezerv a aktív. Zabijete tak dve muchy jednou ranou. Pripravíte sa na budúce zvýšené splátky, nezaskočí vás to a tiež zvýšite svoje aktíva. 


Viac informácií:
PARTNERS GROUP SK
 


Autor fotografie:www.pixabay.com