Ako zredukovať používanie plastov v domácnosti?

Znečisťovanie životného prostredia plastami je jedným z najvýznamnejších ekologických problémov. Každý z nás môže prispieť zníženou spotrebou plastov k tomu, aby sa Zemi ľahšie „dýchalo“. Ako na to?

Používajte ekologickejšie alternatívy igelitových tašiek a mikroténových vreciek

Namiesto igelitovej tašky použite látkovú a majte ju vždy v kabelke. Ovocie a zeleninu v obchode nemusíte dať do mikroténových vreciek, ale do látkových, ktoré si prinesiete. V domácnosti sa snažte používať namiesto mikroténových sáčkov a odpadových vriec ekologickejšie alternatívy. Výbornou voľbou sú napríklad vrecká z včelieho vosku. Ľahko do nich vložíte chlieb, pečivo alebo prikryjete jedlo v chladničke.

Investujte do opakovane použiteľnej fľaše na vodu

Jednorazové plastové fľaše sú problém. Ak si denne kupujete vodu v takejto fľaši, značne sa podieľate na zamorení planéty plastovým odpadom. Oveľa lepšie urobíte, keď si kúpite kvalitnú, opakovane použiteľnú fľašu na vodu.

Kupujte drevené hračky namiesto plastových

Túži vaše dieťa po detskej kuchynke so spotrebičmi a rôznymi potravinami? Nemusíte siahnuť po plastovej verzii. Neporovnateľne ekologickejšie sú drevené detské kuchynky s nádobami a imitáciou potravín z dreva.

Noste si vlastný hrnček

Možno si po práci zvyknete kúpiť kávu so sebou. Avšak obal, ktorý sa tvári ako papierový, býva vystlaný plastom. Ak využijete štýlový cestovný hrnček, planéta sa vám poďakuje. Nehovoriac o tom, že káva vám bude aj lepšie chutiť.

Nepoužívajte klasické vlhčené obrúsky

Vlhčené obrúsky vyzerajú ako papier, no v skutočnosti sa jedná o zmes plastov. Ak máte malé dieťa a pri výmene plienky používate vlhčené obrúsky, nahraďte ich napríklad vodou či látkovou utierkou. Vhodnou voľbou môže byť aj ekologická verzia vlhčených obrúskov pre deti.

Upratujte ekologickejšie

Ekologickejšie upratovanie nie je len o používaní ekologických čistiacich prostriedkov, ale aj o ich obaloch. Obaly na prostriedok na riad, čistenie sanity či prací prášok si môžete dať jednoducho načapovať v špecializovaných obchodoch. Ak túto možnosť nemáte, kupujte čo najväčšie balenia drogérie a ňou dopĺňajte opakovane používané obaly. Aj vymenenie klasickej hubky na riad za ekologickejšiu verziu sa počíta.

Starajte sa o seba viac v súlade s prírodou

Aj pri starostlivosti o svoje telo využívame množstvo plastových obalov. Jednorazové plastové holiace strojčeky skvelo nahradia kovové s výmennou hlavicou. Aj hygienické vložky bývajú vyrobené z plastu, alebo sú ním vystlané. Ich alternatívou sú menštruačné kalíšky alebo opakovane použiteľné látkové vložky. Plastová zubná kefka sa dá vymeniť za bambusovú a tak ďalej, a tak ďalej.

Mirka
 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/plastov%c3%bd-odpad-%c5%beivotn%c3%a9-prostredie-3962409/