Ako udržať poriadok v skriniach

Mnohí často podľahneme a uchmatneme vždy prvé veci, ktoré vidíme vo výraznej zľave. To, či sú naozaj potrebné, neriešime. Začneme to vnímať až vtedy, keď naša skriňa začne praskať vo švíkoch. Vymeniť skriňu a kúpiť novú, väčšiu? To žiaľ väčšinou nie je správnym riešením. Urobte si v nej poriadok!

Prvou vhodnou možnosťou na urobenie poriadku je sťahovanie. Vtedy musíte veci povyberať zo skríň, poukladať a následne vybaľovať a nájsť im miesto v nových skriniach. Zrejme ideálny čas nájsť si pár hodín navyše na to, aby ste svoje oblečenie a doplnky roztriedili a vyhodili tie nepotrebné.

Väčšina z nás sa však sťahuje iba párkrát za život a tak do úvahy pripadá iba odvaha začať s veľkým upratovaním...

Pustite sa do veľkého upratovania

Vieme, každé takéto upratovanie je nepríjemná záležitosť a to rozhodovanie dá fakt zabrať. Vina však padá iba na vás a nikto iný to za vás nespraví. Takže keď už ste sa do toho pustili, obnosené veci vyhoďte, použite ako handričky alebo darujte do útulku, kde sa staré oblečenie zíde najmä v chladných mesiacoch. Zachovalé kúsky darujte svojim známym alebo charite. Možností je mnoho, stačí sa rozhodnúť, čo bude tým najlepším riešením.

Často sa stáva, že váš obľúbený kúsok už bohužiaľ vyšiel z módy, no je vám ľúto ho vyhodiť. Čo s tým? Môžete si ho prerobiť podľa vašich predstáv. Pozor, naozaj prerobiť, nie odložiť niekam s myšlienkou, že raz si ho možno prerobíte. Skúste si povedať, že ak to nevyriešite do týždňa, daný kúsok vyhodíte. Ak máte šikovné ruky, urobíte to sami, ak nie, krajčírka sa postará.

Vešiaky

Ak nerady žehlíte, vešiaky sú pre vás tou správnou voľbou. Avšak nie všetko sa na ne zmestí. Odporúčame preto ukladať na vešiaky iba také veci, ktoré bežne používate, aby ste vo vešiakovej skrini mali prehľad. Dôležitá je tiež veľkosť vešiakov. Všetky bundy, kabáty, saká či šaty by mali byť zavesené na vhodných vešiakoch. Určite nie príliš malých, z ktorého vám budú veci vypadávať. Na nohavice sa používajú špeciálne vešiaky s klipsami.

Mnohí využívajú vešiaky na oblečenie, ktoré nosia najčastejšie. Najviac miesta v ich vešiakovej skrini zaberajú práve najobľúbenejšie kúsky. Dnes sú populárne napríklad rôzne tričká s potlačou, ktorá o vás veľa napovie. Ak sa vám striedajú dobré a zlé dni, skvelým riešením je kúpiť si tričko s nápismi na dobré aj na zlé dni. Obľúbené sú tiež trička pre otcov, najmä tých uvoľnenejších, ktorí ich nosia radi doma, v záhrade či na rodinných akciách.

Krabice

Krabice sa hodia najmä na tie kúsky, ktoré nepoužívate v aktuálnej sezóne alebo skrátka odložené oblečenie, ktoré sa vám v budúcnosti môže hodiť. Krabice odložte na vhodné miesta, najmä také, kde je vhodná vlhkosť a teplota. V prípade, že by tam vlhkosť bola vysoká, spomínané tričká s potlačou môžu utrpieť a potlač sa odlepiť. Vlhkosť, vysoká i nízka teplota však neprospeje ani rôznym ďalším kúskom.

Ak vás čaká prerábanie domu a likvidácia nábytku, skúste si jednu takúto starú skriňu vyčleniť na nepoužívané veci. Do skrine rozumne rozmiestnite krabice, na ktoré prilepíte štítky s názvami uložených typov oblečenia.

Boxy sú must-have

Boxy sú veľmi praktickým riešením, ktoré budete zbožňovať. Obuv, šály, šatky či sezónne oblečenie ľahko uzavriete do boxu, a vďaka jeho priesvitnosti uvidíte, čo sa v ňom nachádza. Výhodou je, že sa do nich zmestí naozaj kvantum vecí a nezaberajú veľa miesta. Na spodku skrine nebudú nikomu prekážať.

Začnite s tým určite skôr, ako sa vám zo skríň stane jedna obrovská hromada...