Ako správne prať? Odhaľte 5 chýb, ktoré možno robíte aj vy

Pranie bielizne je jedna z činností, bez ktorej sa nezaobíde žiadna domácnosť. Praniu sa venujeme minimálne raz týždenne. Napriek tomu sa pri tom dopúšťame viacerých chýb, ktoré sa odzrkadlia na kvalite textilu i životnosti práčky. Ktoré chyby robíme pri praní najčastejšie?

Nevieme správne roztriediť bielizeň

Väčšina z nás triedi bielizeň podľa farby, čiže vzniknú tri kopy – čierna, biela a farebná. Avšak takéto rozdelenie prádla nie je ani zďaleka dostatočné, pokiaľ chceme, aby oblečenie bolo čisté a vydržalo dlho bez zbytočného poškodenia. Ako správne triediť bielizeň? Okrem roztriedenia podľa farby je dôležité čítať údaje na visačkách, na ktorých je uvedená odporúčaná teplota prania a aj vhodný program. Odporúča sa zohľadniť aj materiál oblečenia. Nezabúdame na to, že oblečenie s potlačou vždy perieme naruby. Platí to aj pre džínsy. Spodnú bielizeň vždy perieme samostatne.

Používame veľa pracieho prášku

Mnohých z nás to pri dávkovaní pracieho prostriedku zvádza k tomu, aby sme ho dali do práčky viac, ako odporúča výrobca. Poprípade prášok dávkujeme iba odhadom. V skutočnosti je to nevhodné pre nás, práčku i životné prostredie, nakoľko nadbytok pracieho prostriedku môže spôsobiť kožné problémy, upchávať práčku a zvyšky sa dostávajú do komunálnych vôd a ešte navyše zaťažujú životné prostredie.

Okrem dávkovania je dôležité použiť vhodný prací prostriedok, pretože iný je vhodný na biele prádlo, iný na farebné, ďalší na vlnené oblečenie atď.

Práčku plníme do prasknutia

Ak si kladiete otázku, ako správne prať, je dôležité nevynechať ani odpoveď na otázku, akú má bubon práčky kapacitu. To znamená, koľko kilogramov bielizne môžete do neho umiestniť, aby sa dokonale vyprala a nezaťažila práčku.

V prípade, že budete práčku sústavne preťažovať, odnesie si to nielen váš odev, ale výrazne sa skráti aj životnosť práčky.

Všetko perieme na jednom programe pri rovnakej teplote

Pri správnom praní je nevyhnutné vziať do úvahy odporúčania výrobcu textílií, ktoré sú uvedené na visačkách. Vždy je tam vyznačená odporúčaná teplota prania a tiež vhodný program. Okrem toho myslíme na to, že spodnú bielizeň, uteráky či utierky perieme pri teplote 60 stupňov Celzia, aby sa odstránili všetky nečistoty a baktérie. Samozrejme, pokiaľ to výrobca odporúča, tak napríklad jemnú spodnú bielizeň perieme na šetrnom programe pri odporúčanej nižšej teplote, poprípade v rukách, aby sa nepoškodila.

Nestaráme sa o práčku

Ak chceme mať dokonale vypratú bielizeň, musíme dodržiavať vyššie uvedené zásady a navyše sa poctivo starať o práčku. To znamená, že jej raz do mesiaca doprajeme octovú kúru – pustíme ju naprázdno pri vysokej teplote a pridáme 1 – 2 šálky octu. Po skončení programu necháme dvierka otvorené, aby vnútro práčky vyschlo. Samozrejmosťou by malo byť pravidelné čistenie dávkovača na prací prostriedok a aviváž a vynechať by sme nemali ani vnútornú tesniacu gumu.

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/photos/washing-machine-laundry-tumble-drier-2668472/