Ako predísť tomu, aby sa vaša dovolenka nezmenila na katastrofu?

Je pre nás dovolenka nevyhnutná? Naše telo aj duša si to predsa zaslúžia. Plnohodnotný oddych je skvelou voľbou, ako sa znovu nakopnúť. Aj keď je tohtoročná letná sezóna obmedzená, lietadlá sme vymenili za automobily a vydali sa na cesty. Ako si priniesť z dovolenky len pekné fotografie a žiadne nemilé zážitky? Pozrime sa, ako sa správať na zahraničných cestách.

Bezpečnosť na prvom mieste

Toto leto sú naše automobily vyťažené oveľa viac ako po iné roky. Zvýšený počet dopravných nehôd počas dovolenkovej sezóny je teda istý. Výsledkom môže byť nielen škodová udalosť či zranenie, ale aj vážna dopravná nehoda. Pri cestovaní vlastným dopravným prostriedkom teda nezabúdajme na bezpečnosť a zodpovednosť.

Závažnosť situácie

Nie každá nehoda v zahraničí sa dá vyriešiť ľahko. Niekedy to môže prerásť až do súdneho sporu. Tu treba byť opatrný. Ak ide o kontakt so zahraničím, treba si pripraviť úradne overený preklad dokumentov, ktoré si súd vyžiada. Vždy je však jednoduchšie, keď sa so spoluúčastníkom nehody dohodnete.

Komplikovaná situácia však vzniká pri zložitých dopravných nehodách, keď nie je jasné, kto je vinník. Okolnosti sťažuje aj komunikácia so zahraničím, najmä ak neovládate cudzí jazyk. Pri zabezpečení všetkých dokumentov sa nemusíte báť, pretože úradné preklady do všetkých jazykov dnes získate jednoducho.

Na čo myslieť ešte pred dovolenkou?

Pri cestovaní do zahraničia je skvelé, ak si vopred naštudujete cestovateľský manuál. Upozorní vás na najdôležitejšie veci. Tu je zopár tipov, na ktoré by ste mali myslieť: 

    osvojiť si dopravné predpisy krajiny,
    poistenie,
    kópia cestovných dokladov,
    • medzinárodné tlačivá – medzinárodný záznam o nehode,
    • dôležité telefónne kontakty – polícia, prvá pomoc, zastupiteľstvo SR a pod.

Nepodceňte prípravu a z dovolenky si odneste iba krásne zážitky.

 
Autor fotografie:Dasha Petrenko / Shutterstock.com