Ako opraviť vodovodnú batériu

Problém s vodovodnou batériou nemusíte hneď riešiť kúpou novej. Pokojne si ju môžete opraviť aj doma. Nepotrebujete na to ani žiadne odborné zručnosti či špeciálne nástroje.

Zohnať vhodnú kartušu, ktorá bude pasovať do vodovodnej batérie môže byť niekedy problém. Takmer všetky vodovodné batérie majú iný typ kartuše. Pokiaľ nechcete investovať do novej batérie zakúpte si spolu s ňou aj kartušu. Neskôr už typ, ktorý potrebujete nemusíte zohnať.

Výmena kartuše

Samotnú kartušu vymeníte celkom jednoducho. Po uzavretí prívodov vody (teplej aj studenej) otvorte páku aby ste vypustili zvyšnú vodu. Odstráňte z batérie červeno-modré koliesko (určuje ktorým smerom posunúť páku aby vám tiekla studená alebo teplá vody). Koliesko odstránite špičkou noža.

Za kolieskom sa ukrýva malá skrutka, ktorú odskrutkujte imbusovým kľúčom. Vyberte páku z vodovodnej batérie a odskrutkujte krycí krúžok. Teraz opatrne odskrutkujte maticu, ktorá drží kartušu v batérii. Dajte pozor aby ste ju nepoškodili (museli by ste kúpiť novú batériu).

Po uvoľnení matice vyberte kartušu a vymeňte ju za novú. Skôr ako novú kartušu namontujete do batérie nasaďte na ňu tesnenie a nasmerujte drážky v kartuši do otvorov vo vodovodnej batérii. Zaskrutkujte skrutku, nasaďte krycí krúžok a s imbusovým kľúčom pripevnite na batériu páku.

Posledným krokom je nasadenie červeno-modrého krúžku. Otvorte prívody na teplú a studenú vodu a máte vodovodnú batériu ako novú.

Ako opraviť vodovodnú batériu

Prečo vymeniť kartušu?

Vymeniť pokazenú batériu za novú sa môže zdať jednoduché. Aj keď samotná výmena nie je náročná a isto ju zvládnete problém nastane ak sa vám nepodarí zohnať rovnakú batériu. Narušíte tým štýl kúpeľne a ak budete chcieť aby nová batéria ladila aj so sprchovou nezostane vám nič iné len sa zamerať aj na sprchové batérie a vybrať takú, ktorá bude ladiť s novou batériou.

Výmena kartuše je menej náročná ako výmena celej vodovodnej batérie. Okrem času môžete ušetriť aj na financiách. Kartuša je lacnejšia než nová batéria. Pokiaľ máte dizajnové batérie, ktoré sa už nedajú zohnať môžete výmenou kartuše predĺžiť ich životnosť.