8 mini tipov pre ekologickejšie Vianoce

Na každom z nás záleží. Aj Vianocami, ktoré budú šetrnejšie k životnému prostrediu, môžeme urobiť niečo pozitívne pre seba, planétu a ostatných. Inšpirujte sa!

1. Vianočný stromček si požičajte

Už aj na Slovensku si môžete požičať živý stromček v kvetináči, ktorý vám dovezú a po sviatkoch zasa odvezú. Ak túto možnosť nemáte, vždy si môžete živý stromček v kvetináči kúpiť, následne ho pestovať na balkóne alebo presadiť do záhrady.

2. Použite recyklovaný baliaci papier

Možno máte ešte z čias detstva zafixované, že Vianoce sú aj o ligotavom darčekovom papieri, pestrofarebných stužkách alebo darčekových taškách, ktoré hýria farbami. Avšak na zmenu nie je nikdy neskoro – dajte šancu recyklovanému papieru a na viazanie použite špagát. Balíčky ozdobte napríklad šiškami a drobnými vetvičkami.

3. Kúpte iba toľko, koľko zjete

Zabudnite na prepchatý nákupný košík, z ktorého potraviny, doslova, vypadávajú. Vianoce sú obdobím roka, počas ktorého azda najviac plytváme potravinami. Mnohé z nich končia v odpadkovom koši. Pritom stačí zmeniť priority. Vianoce sú v prvom rade o rodine a pokoji v srdci, nie o plnom bruchu a kilách navyše. Usilujte sa preto nakupovať s rozumom iba toľko, koľko reálne skonzumujete. Ak vám predsa len niečo zostane, môžete to darovať na charitu, alebo aspoň poctivo vytriediť do biologického odpadu.

4. Podporte to, čo je lokálne

Väčšina odborníkov na výživu radí preferovať potraviny, ktoré sú lokálne a sezónne. Skúste sa týmto pravidlom riadiť aspoň počas vianočných sviatkov. Podporte drobných slovenských pestovateľov, farmárov a výrobcov a na slávnostnom stole budete mať naozaj kvalitné potraviny.

5. Preferujte LED osvetlenie

Ak už musíte mať na vianočnom stromčeku blikajúce svetielka, dajte prednosť LED žiarovkám. Tie spotrebujú oveľa menej energie ako tie bežne používané.

6. Na vianočné nákupy sa vyzbrojte látkovými taškami a vreckami

Skôr, ako sa vydáte na vianočné nákupy, vezmite si so sebou látkové tašky a vyhnete sa tak kupovaniu tých igelitových. To isté platí aj pre mikroténové vrecká. Ovocie a zeleninu môžete pokojne zabaliť do látkových vrecúšok.

7. Nepreháňajte to s darčekmi

V mnohých rodinách sa obdarúvajú vlastnoručne vyrobenými darčekmi, alebo majú stanovené pravidlo, že si kupujú iba jeden darček v konkrétnej sume. Čo vám bráni v tom, aby ste to vyskúšali aj vy?

8. Na návštevy a bohoslužby choďte po vlastných

K Vianociam patria aj návštevy príbuzných a vianočné bohoslužby. Pokiaľ sa k nim viete dostať po vlastných, urobíte niečo pozitívne pre svoje zdravie, figúru i planétu.
Mirka


 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/dar%c4%8dek-ekologick%c3%bd-nulov%c3%bd-odpad-3716312/