5 jednoduchých ekologických aktivít pre každého

5 jednoduchých ekologických aktivít pre každého

Dbať na životné prostredie je z roka na rok čoraz viac naliehavejšie. Pritom možností, ako žiť ekologicky je naozaj veľmi veľa. Začať môžeme napríklad už pri sťahovaní do nového domova. A potom pokračovať v tom, ako pristupujeme k nákupu a celkovej spotrebe všetkého, čo si domov prinesieme. O niektorých ekologických aktivitách si preto povieme viac v našom článku.

Zariaďovanie nového bývania

Myslieť ekologicky by sme mali už hneď od začiatku, ako sa presťahujeme do nového bývania. Aj táto dôležitá udalosť v živote každého skrýva veľké možnosti, ako začať s ekologickými aktivitami. Napríklad už len výberom vhodných stavebných materiálov a vecí na každodennú potrebu, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu.

V súvislosti so sťahovaním a rekonštruovaním bývania vzniká tiež problém so starým a nepotrebným nábytkom. Ak chcete naozaj v tomto smere konať zodpovedne, je najlepším riešením sťahovacia firma, ktorá za vás zabezpečí likvidáciu nábytku ekologicky.

Tip
Sťahovacia firma vám tiež zaručí, že pri preprave a nakladaní ťažkých či krehkých vecí, sa nič nepoškodí. Samozrejme ale, sme ľudia a vždy sa môže niečo stať. Avšak na tieto nepríjemnosti je každá dobrá sťahovacia firma poistená.

Využívanie energií a batérií

Určite sa všetci zhodneme, že životnému prostrediu neprospieva nadmerná produkcia oxidu uhličitého. Ten, ako isto viete, spôsobuje napríklad skleníkový efekt a postupné otepľovanie. Avšak každá domácnosť má svoju vlastnú uhlíkovú stopu. Pochopiteľne, čím je menšia, tým lepšie pre nás aj naše okolie.

Menšiu uhlíkovú stopu dosiahneme najmä rozumným využívaním energií. A keď sa povie energia, ako prvé väčšinou napadne elektrina. Tá najjednoduchšia ekologická aktivita v súvislosti s elektrinou spočíva v tom, že prepnete domácnosť na využívanie zelenej elektriny. Samozrejme, nemusíte si hneď na streche postaviť solárny panel, úplne postačí zapojenie sa prostredníctvom bežnej distribučnej siete. Stačí sa len informovať u svojej dodávateľskej spoločnosti.

Úplnou samozrejmosťou je však šetrenie všetkými druhmi energií. A to z dôvodu, že tu platí jednoduché pravidlo - čím viac energie miniete, tým viac sa jej bude musieť vyrobiť. A to znamená väčšiu záťaž na životné prostredie. V súvislosti so zmienenou elektrinou je napríklad ideálne vymeniť klasické a úsporné žiarovky za LED svietidlá. Čo sa týka vody, môžete zase pri sprchovaní používať úsporné sprchové hlavice.

V súčasnosti sú v domácnostiach najpoužívanejšie klasické tužkové AA batérie. Hodia sa do všetkých menších spotrebičov, napríklad do elektronických hier, digitálnych fotoaparátov či do hračiek pre deti.

Do popredia sa však rýchlym tempom dostávajú aj nabíjateľné batérie. Tie sa zase využívajú vo všetkých spotrebičoch, ktoré si vyžadujú väčší odber energie. Môže ísť napríklad o notebooky, digitálne kamery, či mobilné telefóny. V oboch prípadoch ale vyvstáva problém s hromadením opotrebovaných batérií. Tie za žiadnych okolností nemôžete vyhodiť do bežného odpadu. Sú totiž plné toxických chemických látok.

Separácia opotrebovaných batérii a akumulátorov preto spočíva v tom, že ich odovzdáte na správne miesto. Tým môže byť napríklad vyhradená nádoba v predajniach so spotrebnou elektronikou. Prípadne vyhradené miesto v zbernom dvore.

Tip
V zberných dvoroch majú presne vyčlenené nádoby pre batérie a akumulátory, ktoré sú aj viditeľne označené.

Nakupovanie

Ekologické nakupovanie si v prvom rade zakladá na uprednostňovaní tovaru od lokálnych výrobcov. Čím bude totiž kratšia cesta od výrobcu a predajcu smerom k vám, tým menšiu uhlíkovú stopu zanecháte.
Tiež si dobre rozmyslite, či spotrebiče, ktoré vám prestali fungovať, už patria do koša a potrebujete nové. Niekedy totiž stačí iba malá oprava, a spotrebič je ako nový. Nielenže sa vám tak poďakuje životné prostredie, ale dokonca aj vaša peňaženka. A nemusíte chodiť do zberného dvora a tam hromadiť elektroodpad.
Pochopiteľne, ak sa už potrebujete vybrať do obchodu, kupujte iba spotrebiče s čo možno najvyššou energetickou úsporou. To znamená iba s označením A+/++/+++. Po použití ich tiež nezabudnite ihneď vypínať z elektrickej siete.
Čo sa týka potravín, vyhýbajte sa takým, kde sa nachádza palmový tuk. Jeho výroba veľmi zaťažuje okolitú prírodu.

Vedeli ste, že…
… odevný priemysel je po ropnom priemysle druhým najviac znečisťujúcim priemyslom vo svete? Z tohto pohľadu je určite rozumné zvážiť aj nadmerné a často i zbytočné nakupovanie oblečenia. 

Zero waste

V súvislosti s odpadom je najdôležitejšou zásadou vedieť, ako správne triediť odpad. Avšak nie je lepšie snažiť sa vôbec nevytvárať odpad? Tým pádom tieto problémy odpadajú. Ide tu najmä o to, aby sme nespotrebúvali viac zdrojov, ako je Zem schopná prirodzene obnoviť. Tento koncept nehromadenia odpadov sa volá zero waste.
Hlavným zmyslom zero waste je nekupovať a nenosiť si domov tovar v zbytočných obaloch. Na tento účel je rozumnejšie využiť všetko, čo už máte doma. Plast v domácnosti totiž neuveriteľne zvyšuje záťaž životného prostredia.

Výbornou alternatívou igelitiek sú napríklad sieťové alebo plátené tašky. Plastové vrecká zase môžete nahradiť včelími obalmi, ktoré sa v prírode ľahko rozložia. Na nákup je tiež ideálne použiť sklenené fľaše alebo kelímky od jogurtov. Najmä v prípade, že sa vyberiete do bezobalového obchodu.
Šetriť prírodu dokážete aj v kúpeľni a kuchyni. Napríklad používaním bambusových zubných kefiek a hubiek z lufy.

Triedenie odpadu

V súvislosti s odpadom sa stáva čoraz dôležitejšie správne separovanie odpadu. To je prirodzene základom recyklácie, ktorá predovšetkým znamená šetrenie prírodnými zdrojmi. Základom je vyznať sa vo farebnom označení, ktoré určuje, čo kde patrí. Tu je stručný prehľad:

  •     Zelený kontajner - sklenené obaly z (ne)alkoholických nápojov, sklené črepy z okien či dverí, poháre, črepy zo zrkadla…. Všetko ale musí byť očistené. Nepatria sem keramické a porcelánové predmety. Tiež tu nepatria predmety z plexiskla.  
  •     Modrý kontajner - papierové predmety, ako napríklad noviny, časopisy, letáky, kartónové škatule či kancelársky papier. Nepatrí sem mastný papier, papier znečistený od jedla, kuchynské utierky, hygienické vreckovky, rolky od WC a ani kartónový obal od vajíčok. Všetky tieto predmety patria do zmesového kontajnera.  
  •     Žltý kontajner - plastové predmety ako napríklad PET fľaše od nápojov, jogurtových téglikov, čistiacich prostriedkov, či téglikov od horčice. Rovnako tu môžete vyhodiť obaly od sladkostí, plastové prepravky, igelitky a plastové obaly. Pozor na ich znečistenie chemikáliami.
  •     Červený kontajner - sem patria kovové predmety. Napríklad plechovky od nápojov, alobal, či rôzne kovové výrobky a súčiastky. Nepatria sem ale nadrozmerné kovové predmety a ani kovové predmety kombinované s iným materiálom.
  •     Hnedý kontajner - biologicky rozložiteľný odpad, ktorý sa v prírode dokáže po určitom čase rozložiť a nedochádza tak k zaťažovaniu životného prostredia.

Rada na záver

Všetky čistiace prostriedky, ktoré v domácnosti používate a nevyrobili ste si ich svojpomocne, kupujte s označením EKO. Tieto výrobky majú totiž minimálny dopad na životné prostredie.