Ideme na výstavu

Ideme na výstavu

Ak chováme čistokrvného psa, určite sa budeme s ním chcieť pochváliť na výstave. Najskôr musíme o výstave získať potrebné informácie u poradcu chovu. Poradí nám, či náš pes je vo výstavnej kondícii.


Ak je pes príliš tučný, nie veľmi pekný alebo typovo slabý, lepšie je nezúčastniť sa na výstave.

Ak poradca uznal nášho psa za vhodného na výstavu, musíme ho dostať do najlepšej kondície. Vyčesaného, čistého a podľa požiadaviek na príslušné plemeno odborne upraveného (trimovaného) a ostrihaného psa privediete na výstavu.
Každý majiteľ psa sa môže na výstave niečo naučiť. Vidí, ako sa hodnotí, ktoré psy zodpovedajú štandardu plemena a nadviaže kontakty. Okrem toho podľa vlastného hodnotenia psa - výborný, veľmi dobrý, dobrý, dostatočný, chybný - vidí, či je pes vhodný na ďalší chov.

Zatiaľ čo sa na výstave posudzuje zovňajšok psa v súťaži medzi ostatnými psami, bonitácia je založená na individuálnom hodnotení každého jedinca. Zisťujú sa presné miery, hmotnosť, robí sa skúška povahových vlastností, prísne sa hodnotia zuby a podľa kvality potomstva sa vyjadruje aj chovná hodnota. Hlavným kritériom je štandard a smernice vydané chovateľskou organizáciou. Výsledným hodnotením bonitácie je kód, ktorý sa stáva súčasťou mena psa. Kód pozostávajúci z čísel a písmen reprezentuje posudok psa, ktorý možno dešifrovať z bonitačnej karty. Preukaz o pôvode psa doplnený bonitačnými kódmi umožňuje  chovateľom rýchlu orientáciu o vlastnostiach predkov zvierat, ktoré chcú použiť v chove. Veľký význam má aj to, že sa kódy dajú mechanicky alebo počítačovou technikou rýchle zhodnotiť a chovateľská organizácia má tak k dispozícii pohotovú štatistiku pre akýkoľvek chovateľský zámer.